Mennyi ólom van a csapvízben?

  •  
  •  
  •  

A beküldött ivóvízmintákból a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai ingyen megállapítják az esetlegesen túl magas ólomtartalmat

A Nemzeti Népegészségügyi Központban folyamatban van egy komplex népegészségügyi projekt (EFOP-1.8.0-VEKOP-17-000001-2017), amelynek egyik témája a hazai ivóvíz ólomtartalmának és ezáltal a lakosság ólomterhelésének vizsgálata, mivel korábbi kutatási eredmények már kimutatták a túlzott ólombevitelnek az emberi szervezetre gyakorolt káros hatásait.

A legfontosabb tudnivaló, hogy a csapvizekben jellemző ólomtartalom elsősorban a várandósok és 3 év alatti kisgyermekek esetén okozhat egészségproblémát, ugyanis a magzat és a kisgyermek szellemi fejlődésére lehet ártalmas hatással, de a felnőtteknél is számos egészségkockázattal jár. Az ivóvíz ólomtartalma jogszabály szerint legfeljebb 10 µg/l lehet. Az ivóvíz rendszeres ellenőrzéséből származó eredmények alapján ezen határérték feletti ólomtartalmú minták aránya országosan csupán 1 és 2 százalék közötti, azonban az ólom elsősorban a régi épületekben helyenként még meglevő ólomcsövekből, illetve egyéb épületen belüli szerkezeti anyagokból kerülhet az ivóvízbe, így a rutinszerűen végzett ellenőrzés nem alkalmas az ólom által érintett területek országos felmérésére, illetve az érintett populáció becslésére.

A reprezentatív országos felméréshez mindenképpen szükséges célzott monitorozás a kiválasztott mintaterületeken. A projekt keretében ezért egy ún. feltáró monitoring vizsgálatot végez a Nemzeti Népegészségügyi Központ, amely során 6 hónapon keresztül, havonta egy alkalommal szakképzett munkatársaik a vizsgálatban részt venni szándékozó kerületi lakosok otthonaiban előre egyeztetett időpontban személyesen vesznek mintát az ivóvízből. Egy mintavételi napon 20 lakásban van lehetőség vizsgálatot végezni.

A mintaterületek – melyek közé Újpest is bekerült – kiválasztásánál az alábbi szempontokat vették figyelembe:

  • településtípus
  • ólomcsövek jelenlétének kockázata az épületeken belül
  • ólomcsövek jelenlétének kockázata a települési elosztóhálózatban
  • települési vízminőség
Újpesten tervezetten az alábbi időpontokban, napközben kerülne sor a mintavételezésre:
  • 2019. június 20.
  • 2019. július 04.
  • 2019. augusztus 08.
  • 2019. szeptember 05.
  • 2019. október 10.
A jelentkezés során az érdeklődőknek tanácsos akár több időpontot is megnevezni, mert korlátozott az egy időpontba beférők száma. A kiválasztás a jelentkezés sorrendjében történik. Jelentkezni az efop180.antsz.hu/ címen lehet a jelentkezési lap kitöltésével a feltaro@nnk.gov.eu email-címen vagy postai úton az NNK-hoz eljuttatott levélben. A levél tárgyában tüntessék fel, hogy „Jelentkezés a Feltáró monitoring programba.”

Az eredményekről minden esetben tájékoztatják a jelentkezőt.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján további információ található a projektről, az ivóvíz ólomtartalmának országos felmérését célzó feltáró monitoringról, valamint cím szerint lehet keresni az előzetes ólomkockázati térképen, és néhány válasz megadásával az érdeklődők saját kockázataikról is információt kaphatnak.