Miért piros a húsvéti tojás?

  •  
  •  
  •  

Lehet piros vagy lila, csíkos vagy virágos, rámázott vagy hímes. A húsvéti tojás mára a Feltámadás ünnepének egyik meghatározó szimbólumává vált.

A tojás évezredek óta az élet, az újjászületés, a termékenység és a világegyetem archaikus jelképe. A keresztényeknél a tojás szimbolizálja Jézus feltámadását és az ember újjászületését, a piros színe pedig az emberiségért kiontott vérét jelképezi. A tojásfestés eredetéről több monda is ismert. A legismertebb szerint egy asszony tojásokat szedett a színben, mikor fülébe jutott Krisztus feltámadásának híre.

Mikor elmesélte a szomszédságnak, ők nem hittek neki, azt mondták: úgy igaz, hogy Krisztus feltámadt, ahogy piros a tojás a kötődben. Erre az összes tojás megpirosodott. De hogyan is vált ez húsvéti szimbólummá? Nos, régen a tojás is a böjti tilalom alatt állt, így az ünnepre nagyon sok összegyűlt belőle, amelyet aztán nagy mennyiségben fogyasztottak és ajándékoztak az emberek.

Ezért is díszítették őket. A tojások eredetileg egyszínűek voltak, piros színüket növényi festőanyagoktól (pl. bíbortetű, vöröshagymahéj) kapták. A viasszal feliratozott és mintázott tojásdíszítés csak később jelent meg. A tulipánokkal, fenyőágakkal, rózsákkal díszített tojást hímes tojásnak nevezték el, innen ered magának az eljárásnak az elnevezése, a tojáshímzés.

TUDTA?
A téli időszak utáni első tojások éppen húsvét idejére estek, valószínűleg ezzel függ össze, hogy az emberek a tavasz érkezése feletti örömüket a tojások festésével fejezték ki.

HB