December elején indul a fenyőfaszezon: egészen szentestéig válogathatunk a szebbnél szebb fenyők közül, a fa fajtájának és méretének csak pénztárcánk (és nappalink belmagassága) szab határt. A döntés előtt kicsit gondolkozzunk, ugyanis egyáltalán nem mindegy, milyen fenyőt viszünk haza! Az Újpesti Városgondnokságot kérdeztük.
Első kérdés, hogy igazi, vagy műfenyő legyen? Ha az utóbbit választjuk, azzal sincs semmi baj, csak ne cserélgessük minden évben! De ezt a cikket akkor is érdemes elolvasni, ha a műfenyő mellett döntöttünk.
A valódi fenyőnek természetesen megvan a varázsa, még akkor is, ha az ünnep után a komposztba kerül. Ezeket a fákat direkt karácsonyfának termesztik, kivágásuk semmit nem vesz el az ökoszisztémából; sőt, amíg kicsi facsemetéből nagy fenyőfává nőnek, még szaporítják is a zölddel borított területeket. A kivágottak helyére új fenyőfák kerülnek és megy tovább a körforgás. Magyarországon is sok-sok család él ebből a vállalkozásból. És ott van még a konténeres fenyő lehetősége is, de erről majd később.
Először nézzük a legelterjedtebbet, a vágott fenyőt! Az egyik fajta igazi karácsonyfaforma, de hullanak a tűi, a másik tartósabb, de kevésbé szép formájú, a harmadik illatos, de ragad a gyantától, vagy nagyon szúr! De mindegyikre igaz, hogy minél közelebb az ünnep, amikor kivágták, annál frissebb, annál később kezd hullani a levele. A kivágott fenyőfák frissességét, még vásárlás előtt, úgy ellenőrizhetjük, hogy állítsuk fel a fát és tönkjével üssük a talajhoz. Ha hulló tűleveleket látunk, akkor válasszunk másikat! Vagy hajlítsuk meg a fenyő egyik tűjét: ha gyorsan kirúgja magát, akkor friss, ha görbe marad, akkor már kiszáradóban van a fa.
Gyorsan lehulló tűlevelei, szúróssága ellenére is még mindig a legelterjedtebb a lucfenyő. Szép formája, illata és nem utolsósorban az ára indokolja népszerűségét. Termőhelyén 30-40 méterre is megnő, páraigényes faj, nem ritkák a többszáz, akár ezeréves példányok sem. A száraz lakásban hamar tönkremegy, ha vízzel teli talpba állítjuk, kissé lassíthatjuk a levelek lehullását.
Valamivel tartósabb, szebb formájú az ezüstfenyő. Tűlevelei hosszabbak, mint a lucfenyőé, lombja is sűrűbb, viszont jobban gyantás és sokkal szúrósabb is. Meghálálja a vizes talpa állítást. Kékes színéből adódóan a hagyományos piros-zöld-arany díszek kevésbé mutatósak rajta.
Jó néhány éve elterjedtnek számít Magyarországon a nordmann fenyő. 20-30 méterre is megnő; mutatós, sötétzöld koronája, kicsit puhább tűlevelei, narancsos illata méltán népszerűvé tették a karácsonyfák között. Lakásban is tartós, levelei csak elszáradnak, de nem hullanak le. Ez a sok jó tulajdonság viszont megmutatkozik a fenyő árában is. Talán egyetlen nehézség, hogy viszonylag széles példányokat árulnak, így akinek kevés helye van a karácsonyfa felállításához és ilyen fenyőt szeretne, annak nagyon kell válogatni a példányok között.
A fenyőfaárusoknál találkozhatunk még feketefenyővel is. Hosszú, 10-15 cm-es tűlevelei párosan állnak, sötétzöldek, elszáradva egyre szúrósabbak. Ágrendszere ritkább, ezért érdemes a nagyobb példányokat keresni, hogy legyen mire aggatni a díszeket. Jól bírja a szélsőséges viszonyokat – így a lakásban tartást – is. Aki húsvétig szeretne ünnepelni, az feltétlenül ilyen fát válasszon!
Ritkán és kevés példányszámban, de találkozhatunk a piacon a kolorádói jegenyefenyővel is. Nem tartozik az olcsó fák közé, általában darabra árulják, de aki egyszer ilyen fát vitt haza, az utána már mindig csak ezt fogja keresni. Igazi karácsonyfaforma, amilyet a gyerekek rajzolnak. Közepes hosszúságú, nem szúrós, kékes tűlevelei, narancsos illata, sűrű, de szabályos ágrendszere, karcsú formája és tartóssága miatt tökéletes választás. Igazából alig lehet rá díszeket akasztani, inkább csak rá kell tenni a gömböket, a sűrű levélzet megtartja azokat.
Az 5 legnépszerűbb vágott fenyőfajta után most akkor jöjjenek a konténeres fenyők!
Ha zavar minket az ünnep után összegyűlő, kétségtelenül szomorú fenyők látványa, akkor kísérletezhetünk földlabdás fenyőkkel is. Itt nagyon fontos, hogy legyen hová kiültetni az ünnep után és egy-két dologgal számolnunk kell, ha ilyet választunk. Először is, nem tudunk több méter magas fát venni, mert ilyen nagyokat nem árulnak földlabdával. Az ilyen magas fenyőket többszáz kilós földlabdával kell kitermelni, hogy esélyük legyen a túlélésre. Lássuk be, a harmadik emeleten egy 300 kilós földlabda nem igazán jó ötlet!
Szóval, ha megbarátkoztunk azzal, hogy másfél méternél nem lesz nagyobb a karácsonyfánk, akkor is van még néhány szabály, amit be kell tartani. Minél nagyobb földlabdával vesszük meg (vagy ássuk ki a kertben) a fenyőnket, annál nagyobb a túlélési esélye. Tegyük a földlabdának megfelelő méretű edénybe, töltsük föl virágfölddel és öntözzük meg! Az öntözést ismételjük 2 naponta és legyen tálca az edény alatt a túlfolyó víznek.
Ne hozzuk be előbb a fát a lakásba, mint 24-én! Jó, ha előtte 2-3 napot átmeneti, 12-15 fokos helyiségben tölt, hogy kicsit hozzászokjon a kinti hideg után a melegebb levegőhöz. Lehetőleg a lakásban se a legmelegebb, fűtőtest melletti helyre állítsuk! Szenteste azután díszítsük fel kedvünk és ízlésünk szerint! Ne vágjuk vissza a rügyeit és a csúcsát! Barátkozzunk meg azzal a gondolattal, hogy idén nem a kedvenc, szűk csúcsdíszünk lesz a fán! Majd, az ünnep után, minél hamarabb bontsuk le és vigyük vissza, az átmeneti idő betartásával, a hidegbe! Semmiképp se maradjon bent szilveszterig! A kiültetéssel viszont várhatunk, főleg, ha fagyos a föld. Itt is igaz, mint a vágott fenyőknél, hogy a jobb tűrőképességű fajok jobban bírják ezt a tortúrát.
És a legfontosabb: ha mindent a lehető legjobban csináltunk, mindenre figyeltünk és mégsem élte túl a földlabdás fenyőnk a karácsonyt – ne keseredjünk el! Legalább megpróbáltuk!
Hol vásárolhatunk fenyőfát Újpesten?
Újpesten idén is több helyszínre települtek ki fenyőfaárusok. A legnépszerűbb helyszín természetesen az Újpesti Piac- és Vásárcsarnok előtti tér, ahol több árustól is vásárolhatunk fenyőfát. Szintén közkedvelt helyszín a káposztásmegyeri Lóverseny tér, ahol szokás szerint idén is várják a lakosokat a fenyőfaárusok. A Tél utcában a Rácz Gyöngyi Közösségi Központtal szemben, valamint a Zsilip utcában, a váci úti Tesco mögötti területen is találkozhatunk fenyőfaárusokkal.
ÚN