Idén hatvan esztendeje, hogy bemutatták az Állami Áruház című komédiát. Főszerepben természetesen a legendás Latabár Kálmán mellett Újpest frissen épült, akkor igen modernnek számító üzletházát, az Állami Áruházat láthattuk. Az üzletház élete a film elkészültét követő évtizedekben kevésbé volt színes, mozgalmas, ám rendszerváltozás ide, tulajdonosváltás oda, még ma is úgy emlegetik, hogy Állami Áruház.
Első bemutatása óta több korosztály nőtt fel és szórakozott felhőtlenül a régi Latabárfi lmeken. Ezek közül is egyik legismertebb a Gertler Viktor rendezte Állami Áruház című alkotás volt, amelyben mindenki Latyija mint kiváló eladó szorgoskodik egy korabeli modern nagyáruház pultja mögött, eladva mindent, ami mozgatható. A film alaptörténete szerint egy nyugati, ezért ellenséges rádióadó álhírének következtében rohamszerű felvásárlási láz tör ki. Latabár, az élelmes eladó pedig a felvásárlási láznak köszönhetően a rőf vásznak, békebeli olajlámpák után még a raktárban porosodó kertitörpe-készlettől is megszabadítja a boltot, míg végül az üres polcok előtt tanácstalanul tárja szét karját az újabb meg újabb árut követelő vevők előtt.
A habkönnyű vígjáték a többi, ez idő tájt tucatszám készült hasonló filmmel együtt a “nép” figyelmét igyekezett elterelni a szomorú valóságról, az ötvenes évek rákosista rendszeréről. A mozit elsősorban a kitűnő színészi teljesítmények tették emlékezetessé, hiszen Latabár mellett láthattuk benne Feleki Kamillt, Petress Zsuzsát és Gábor Miklóst is.
Az újpestiek áruháza az új szellemben épült az Árpád úton, Rákos Pál tervei alapján, aki később a New York-palota arculatát is tönkretette. Az Állami Áruház élete a film elkészültét követő évtizedekben kevésbé volt színes, mozgalmas, élte a múlt rendszerbeli áruházlánc többi üzletéhez hasonló, egyhangú életét. Bő tíz esztendeje jelentős belső átalakítása mellett döntöttek az új tulajdonosok. Meghagyták az üzletház kedvelt, átriumos belső kiképzését, ám kicserélték az emeleti osztályok padlózatát és teljes berendezését. Bizonyos dolgokon azonban sem a rendszerváltozás, sem a felújítás nem fogott. A régi újpestiek még ma is Állami Áruháznak nevezik a közvetlenül a 3-as metró végállomása mellett található Újpesti Áruházat. Gertler Viktor filmje pedig rendszeresen “felbukkan” valamelyik televíziós csatornán.
GAZSÓ RITA