Telt ház előtt zajlott az Újpest Önkormányzata által – az Újpesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum szakmai támogatásával – szervezett drogprevenciós előadás az Ifjúsági Házban. Dr. Zacher Gábor toxikológus főorvos alkalmi és rendszeres fogyasztásról, korcsoportokról és a drogok összetételéről is beszélt.
Horváth Szabolcs r. alezredes, Újpest rendőrkapitánya előadásában több dologra is kitért. Aláhúzta, a legtöbb látókörbe került drogfogyasztó a huszonöt év körüli korosztályból került ki. Az elfogott drogterjesztők többsége nem újpesti volt, azonban pár fontos dologra felhívta a figyelmet.
Drogok és prevenció rendőrszemmel
– A szerhasználatra több tárgy, vagy azok együttes használata is utalhat. Alufólia-darabkák, öngyújtó, vatta, cigifilter, zöldes színű száraz növényi maradványok, injekciós felszerelés, szemcseppentő, dohánymorzsoló egyaránt szerhasználat kellékei lehetnek – mondta Horváth Szabolcs r. alezredes.
Szólt a rendőrség összetett prevenciós tevékenységéről is. A megelőzést szolgálja az iskolarendőr-program, a kapitányság pedig telefonos és személyes fogadóórát is biztosít, ahol bárki felteheti kérdéseit, vagy bejelentést tehet. Sőt, erre elektronikus formában is lehetőség van a 04rk@budapest.police.hu címen. Ugyanitt az eljárás menetéről is lehet érdeklődni, ugyanis vannak esetek, amikor elterelésre is lehetőség van, így az egyszeri használó nem lesz automatikusan büntetett előéletű.
A következő csaknem száz percben dr. Zacher Gábor toxikológus szinte mindent elmondott, amit orvosként és szülőként a kábítószerekről és a megelőzésről tudni lehet.
Egyre kevésbé ismert összetétel
A toxikológus orvosi szemmel is vizsgálta az elmúlt évek statisztikáit. Ezekből ugyanis világosan kiderül, hogy egyre kevésbé van tudomásunk arról, mit tartalmaznak a folyamatosan változó kínálat legnépszerűbb kábítószerei. Sőt, más-más időpontokban és fantázianévvel is felbukkanhatnak ugyanazok a drogok. Míg korábban a heroin, illetve a marihuánafogyasztás volt meghatározó, ma már inkább a dizájnerdrogok vannak terjedőben.
Keretek és kommunikáció
Dr. Zacher Gábor előadása utolsó részében szülőként, helyes és helytelen gyakorlati példákon keresztül kitért rá, hogy a tudatos nemet mondásban kulcsszerepe van a minőségi kommunikációnak. Kiemelte, az a serdülő, aki korábban azt tapasztalta, hogy nem kapott elég figyelmet, legközelebb már meg sem próbál kommunikálni a felnőttekkel, és könnyen a kortársai véleménye lesz a meghatározó számára. Akár ki is közösíthetik azért, amiért nemet mond a veszélyes szerekre. Nagyon fontos, hogy a gyermekeinkkel minél több időt töltsünk együtt, és próbáljuk megismerni a fiatalok világát. Dr. Zacher Gábor szavait vastapssal nyugtázta a végig feszülten figyelő közönség.
A szakmai támogatást nyújtó Kábítószerügyi Egyeztető Fórum prevenciós standokkal tette még teljesebbé a szülők informálását. Az Ifjúsági Ház aulájában prevenciós egyesületek – Drog-Stop Budapest Egyesület, Drogprevenciós Alapítvány – a IV. kerületi Rendőrkapitányság, a Család- és Gyermekjóléti Központ valamint az Újpesti Bűnmegelőzési Polgárőr Egyesület is képviseltették magukat. A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával és a Család-, Ifjúság- és Népesedéspolitikai Intézet közreműködésével valósult meg.
Képek és szöveg: M. Orbán András