Napfény, homokvár, gyereknevetés – aztán hirtelen láz, csípés vagy hasfájás. Ha családdal nyaralunk, tudjuk: egy apró kellemetlenség képes felforgatni akár a legjobban szervezett utat is. De ne aggódjunk, egy jól összeállított „nyaralós patika” ilyenkor aranyat ér! Ebben a cikkben megmutatjuk, mit érdemes magunkkal vinni, hogy ne a legközelebbi patikát keresgéljük a vízpart helyett – és a vakáció tényleg a pihenésről szóljon, ne a bajelhárításról. Az idei Újpest Egészségéért Díj egyik kitüntetettje, a Károlyi Sándor Kórház osztályvezető főnővére, Illyés Éva osztotta meg velünk a témában tapasztalatait.
Hiába a tökéletesen megtervezett nyaralás, egy apró egészségügyi kellemetlenség pillanatok alatt képes elrontani az idillt. Ezért nem árt, ha az üdülés előkészületeinél nemcsak a fürdőruhára és a strandpapucsra gondolunk, hanem egy jól összeállított nyaralós gyógyszercsomagra is.
Mutatjuk, mit érdemes bepakolni a negyven év egészségügyi, és hasonló utazási tapasztalattal rendelkező főnővér, Illyés Éva szerint.
- Láz- és fájdalomcsillapító: a csodafegyver
Bármikor jól jöhet. Legyen szó fejfájásról, napszúrásról, menstruációs görcsről, vagy csak egy kis nátháról, egy paracetamol vagy ibuprofén gyorsan helyre tesz. Ha gyerekkel utazunk, gondoljunk rájuk is – szirup vagy kúp formában legyen nálunk valami gyerekbarát megoldás.
- Utazási rosszullétre: ne a hányózacskó legyen a megoldás
Autó, hajó, repülő… bármelyik képes kikészíteni az érzékeny gyomrúakat. Egy-két utazási betegség elleni tabletta vagy tapasz, esetleg gyömbéres rágó sokat segíthet, és nem csak a gyerekeknél!
- Hasmenés, székrekedés, puffadás? Legyen emésztésbarát csomag!
Az idegen konyha izgalmas – amíg nem borul ki tőle a gyomrod. Ne hagyd otthon
a hasfogót (Imodium), a görcsoldót (No-Spa), puffadás elleni szert, probiotikumot (főleg, ha egzotikus helyre mész), és az enyhe hashajtót, ha inkább „sztrájkolna” az emésztés.
- Csípések, allergia: a nyár nem csak napfényből áll
Szúnyogok, darazsak, napallergia, ismeretlen kaják – a nyár sok meglepetést tartogat. Hasznos lehet az antihisztamin tabletta (heves reakciókra), a kalcium pezsgőtabletta (enyhébb esetekre), vagy csípés utáni hűsítő gél vagy stift. És persze rovarriasztó spray is legyen nálunk – főleg, ha erdő vagy vízpart közelébe megyünk.
Illyés Éva szerint nagyon hasznos az, ha a rovarriasztót nem itthonról visszük, pláne, ha nagyon messzire utazunk. „Az ottani állományt lehet, hogy teljesen hidegen hagyják az itthon kikevert ellenszerek. Hagyatkozzunk mindig a helyiek által kipróbált vegyszerekre, ők már biztosan tudják, hogy ott mitől döglik a légy!” – osztotta meg tapasztalatait a főnővér.
- Naptej, naptej, naptej – és valami a leégésre is
Napégés? Egy nap alatt tönkreteheti az egész hetünket. Használjunk magas faktorszámú napvédőt, és ha mégis becsúszik egy kis pirulás, legyen nálunk aloe verás vagy panthenolos hűsítő krém. „Ha mégis megesne, és egy napszúrással kell felvennünk a harcot, akkor az elszenvedőjének szigorú fekvésre van szüksége egy lesötétített szobában, rengeteg folyadékot szürcsölgetve.” – részletezte Illyés Éva a túlzott napimádás eredményének ellenszerét.
- Sebek, horzsolások: a klasszikus elsősegélycsomag
Térd lehorzsolva a szálloda medencéjénél? Kagyló vágta fel a lábunkat? Ezekre jól jöhet egy kis fertőtlenítő (spray vagy kendő), sebtapasz (különböző méretű), steril géz, ragtapasz, de egy kis olló és csipesz is jó szolgálatot tud tenni egyes esetekben.
- Szem- és fülcseppek: ha túl sok volt a pancsolás
A sós víz, klór vagy huzat könnyen gyulladást okozhat. Egy kis műkönny vagy fülcsepp sokat segít, ha kellemetlenséget érzünk.
- Személyes, receptköteles gyógyszerek
Ez evidens, de sose árt az emlékeztető: vigyük magunkkal, amit rendszeresen szedünk, és legyen egy-két nap tartalékunk is. Ha repülővel megyünk, legyen nálunk orvosi igazolás is, hogy ne legyen gond a biztonsági ellenőrzésnél.
+1: Kézfertőtlenítő, nedves törlőkendő
Mert WC-papír nincs mindig, de az ujjakra olvadó fagyi és a homokos kéz örök. Mindig legyen nálunk akár csak egy nedves rongy, hogy megszabadulhassunk a ragacsosság kellemetlen érzésétől. A Covid alatt elterjedt kis kézfertőtlenítők igazán nem foglalnak sok helyet, és alkalmazásukkal rengeteg problémától tudjuk magunkat megkímélni.
Ahogy szakértőnk, Illyés Éva is elmondta, nem kell, hogy egy komplett gyógyszertárat cipeljünk magunkkal a bőröndünkben, de egy kicsi, jól átgondolt EÜ-csomag sok bosszúságtól megkímélhet minket. És higgyük el, jobb saját gyógyszerhez nyúlni a szállodai szobában, mint kétségbeesve keresni egy nyitvatartó patikát este kilenckor egy ismeretlen városban.
Szóval csomagoljunk okosan – a nyugodt pihenés titka is a bőrönd alján lapulhat, csak jól kell összeállítani!