Nem veszélyesek a tőrösdarazsak, sőt védett állatok – mutat rá az Újpesti Városgondnokság.
„Szeretnénk felhívni a lakosság figyelmét, hogy ez a faj gyakorlatilag ártalmatlan: fullánkja nincs, nem támad és nem agresszív. Azonban ha háborgatják, megfogják, akkor a tojócsövét belemélyesztheti az emberbe, ami fájdalmas lehet” – írja Facebook bejegyzésében a Városgondnokság. A tőrösdarázs csípését nem követi gyulladás, allergiás reakciót sem okoz. A rovarvilág „szelíd óriásának” is szokták nevezni. Ha esetleg betéved a lakásba, elég kinyitni az ablakot, és néhány határozott mozdulattal – ügyelve, hogy ne érjünk hozzá – kitessékelni.
Hozzáteszik : a tőrösdarazsakat irtani nem lehet egyes alfajaik védettséget élveznek. Elpusztításuk környezetvédelmi bírságot vonhat maga után. Egy példány eszmei értéke elérheti az 50 ezer forintot is.
Az intézmény számos bejelentést kap a rovarok kapcsán, ezek azonban legtöbbször abból fakadnak, hogy a nagy méretű tőrösdarazsakat összetévesztik a lódarazsakkal.
A két állatot a következőképpen lehet megkülönböztetni: a tőrösdarázs nőstényének feje vörös, a hímé fekete – A lódarázsé sárgás-vöröses. A tőrösdarázs tora mindkét nemnél fekete, az ugyancsak fekete potrohon csaknem összefolyó, négy nagy sárga folt van. Emellett a hímek torát sűrű, vörös szőrzet borítja, a potrohon pedig mindkét ivaron vöröses-barnás szőrfoltokat látunk. – A lódarázs nem szőrös, potrohát pedig sok, vékony fekete és sárga sáv díszíti.
Hogy a tőrösdarázs mennyire jámbor állat, azt remekül mutatja ez a videó, amelynek készítője órákon át volt a közvetlen közelükben, és rá sem hederítettek.
A Városgondokság arra kéri az újpestieket, hogy ebben az időszakban próbáljanak a tőrösdarazsakkal együtt élni, félnivalónk ugyanis nincs tőlük.