Negyvenéves fortélyok

  •  
  •  
  •  

Egy kis sarki cipészműhelyben javítja a lábbeliket immár közel négy évtizede Pallós István, aki úgy látja, a precíz munkának köszönhető, hogy ügyfelei hosszú évek óta visszajárnak hozzá. Újpest rangidős cipésze nem titkolja: el van keseredve attól, hogy ma már szinte alig lehet igazi cipészt találni.

– Tősgyökeres újpesti vagyok, itt születtem, és errefelé, a Baross utcai üzletemhez közel nőttem fel. A környékünkön élt egy idős cipész, akinek az utcára nyílt a műhelye. A kirakatban dolgozott, gyakran figyeltem, mit csinál. Így szerettem bele a cipészszakmába. Szintén Újpesten, a Simon Ferenc Bőripari Szakiskolában végeztem. Amikor „felszabadultam”, eljártam idősebb szakemberekhez tanulni, akiktől a kevésbé ismert mesterfogásokat is elsajátíthattam. Szigorúan kézzel varrott, gyönyörű darabokon gyakorolhattam. 1969-ben tettem le a mestervizsgát, amely akkoriban még alapfeltétele volt az iparengedély kiváltásának. Röviddel ez után határoztam el, hogy megpróbálkozom az önálló iparral, és megnyitottam a mai műhely kapuját. Azóta itt vagyok, és szorgalmasan dolgozom – mondja tömören a mester, aki beszélgetésünk alatt is végig a kaptafa mellett tevékenykedett, illusztrálva az imént elhangzottakat.

– A műhelyem a Baross utca távolabbi részén található. Itt csak olyan szolgáltató maradhat életben, akinek a munkája miatt akár messzebbről és évek után is visszajárnak az ügyfelek. Pontos, jól elvégzett munka, kedvező árak: ez a siker titka. Nemcsak újpestiek járnak hozzám, de jönnek vidékről, sőt külföldről is – meséli büszkén Pallós István. Mint mondja, volt egy időszak, amikor az olcsó cipők dömpingjének hatására kevesebben javíttattak lábbelit. Úgy gondolták: inkább kidobják, és vesznek újat. – Ma azonban megfigyelhető, hogy ismét több lett a munka – bizakodik a mester.

A mai helyzetért talán a vásárlási trendek okolhatóak, amelyeknek „köszönhetően” lassan megszűnik a cipészszakma. Szomorú, de ma már nem is oktatják az iskolákban. Elkeserítő látni, hogy hogyan halnak ki a rokon szakmák is, hiszen mivel nincs cipőfelsőrész-készítő, így a kézi cipőkészítés is megszűnt.

– Sajnos nálam is megszakad a folyamat, hiszen nekem sincs kinek továbbadni az évtizedek alatt felhalmozódott tudást, és várhatóan ez történik sokféle foglalkozással. Néhány év múlva teljesen eltűnhet a szabó-, a bőrdíszműves, a szűcs- vagy a kesztyűkészítő mesterség. Ma már csak tanfolyamon tanulhatnak cipőjavítást, akiket ez érdekel, ők viszont egy jó lábbelit már sajnos nem tudnak elkészíteni teljesen – véli Pallós mester.

Az üzlet címe: IV., Baross u. 116. Telefon: 06-20- 31-13-431
G.R.