Nem kapnak az önkormányzatok segítséget, van, ahol már a februári bérek is veszélybe kerülnek

  •  
  •  
  •  

Gulyás Gergely június elején még azt ígérte, a települések 200 milliárd forintos hitelkeretet kapnak, hogy a járvány által okozott károkat, illetve kiadásokat kompenzálják. Az összeget végül kihúzták a jövő évi költségvetésből, s a döntést az elképzelést felvető Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) számára sem indokolták. A szervezet fideszes vezetője, Schmidt Jenő tabi polgármester a Népszavának úgy nyilatkozott: ez a pénz fél évnyi haladékot jelentett volna a szektornak, s ennek hiányában a szolidaritási adó több mint háromszorosára emelése által sújtott önkormányzatok fele eladósodhat. A probléma mintegy 400 települést érint.

Schmidt felhívja a figyelmet: tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a szolidaritási hozzájárulás mértékét a kiemelkedően magas adóbevételeket hozó 2019-es év adatai alapján számolják. A vírus miatt idén jóval kevesebb iparűzési adót lehet majd beszedni, s ráadásul a tavalyi számok alapján meghatározott hozzájárulást is drámaian megemelték.

Kölcsönt azonban egy 2011-es törvény alapján csak előzetes kormányzati hozzájárulással vehetnek fel adóbevételeik 50 százalékának megfelelő összegig. Vagyis a kormány egyrészt nem biztosít hitelkeretet az önkormányzatoknak, másrészt ők döntik el azt is, hogy fordulhatnak-e segítségért a bankokhoz. Amelyik településtől ezt a lehetőséget megtagadják, már rövid távon is bajba kerülhet. A TÖOSZ elnöke szerint számos helyen már a februári, márciusi bérek kifizetésével is gondok lehetnek.

 

 

Elvileg minden település köthet likviditási hitelszerződést valamelyik pénzintézettel saját adóbevételei összegének feléig, de az így felvett hitelt egy éven belül vissza kell fizetni, és ma a korábbinál is nehezebb megmondani, hogy beérkeznek-e és ha igen, mikor a tervezett bevételek.

Ráadásul az önkormányzatok már jelenleg is meglehetősen eladósodottak. A Népszavának Pitti Zoltán, a Corvinus Egyetem kutatója azt mondta, a települések adósságállománya már a járvány előtt elérte a 2011-es nagy állami konszolidáció előtti 1300 milliárd forintos szintet, csak az összetétel különbözik. Sok helyen például az önkormányzati cégek vesznek fel kölcsönt, vagy az uniós pályázatokra vállalt állami előlegek késése miatt vállalkozóknak tartoznak komoly összegekkel.

, , , ,