Nemzetközi együttműködésben

  •  
  •  
  •  

Csaknem egyhetes konferenciát rendezett október 5. és 8. között a Babits Mihály Gimnázium. Az iskola tíz éve tagja az European School Network (ESN) nevű, iskolák közötti nemzetközi együttműködési programnak.

A közös munkát a diákok kezdték el kedden az Ifjúsági Házban. Feldolgozandó témáik az emberi jogok, emberi méltóság, multikulturalizmus – ezek jegyében kell filmet forgatniuk, újságot szerkeszteniük és egy hatalmas plakátot készíteniük a hagyományokról. Szerdán érkeztek a tanárok, ők csütörtökön, pénteken (lapunk megjelenése idején) üléseznek a Polgár Centrumban. Az igazgatók csütörtökön jönnek, pénteken kora délután lesz egy közös megbeszélés, ahol a diákok és a tanárok is beszámolnak a héten történetekről. Az eseményt ünnepélyes gála zárja. A programról és az ESN-ről az iskola igazgatóját, dr. Kövesdi Istvánt kérdeztük.

Mi ez a szervezet és hogyan kapcsolódott be az intézmény?
Az ESN szervezet működése egy Socrates programból fejlődött ki. Finn és holland iskolákkal dolgoztunk egy közös projekten, és a befejezést követően gondolkodtunk azon, hogyan lehetne az együttműködést folytatni.

Hogyan működik, és mi a célja?

Az ESN célja keresni a lehetőségét annak, hogy a diákok megismerhessék egymást, a másik ország kultúráját, gyakorolják a közösen használt nyelvet, az angolt. A társult iskolák – hazánkból egyedül a Babits gimnázium – ezt diák-, illetve tanárcserék formájában valósítják meg. A diákcsere szervezésében a tanárok segítenek, a diákok pedig látogatásuk alkalmával részt vesznek a tanítási órákon, például történelmen vagy földrajzon, ahol saját országukról tartanak előadást.

Emellett szinte az összes tagiskola rendez egy saját projektet, amelyre a különböző országokból fogad diákokat és tanárokat. A Babits hatodik éve szervez például egy nyári programot az Újpesti Napközis Táborban, ahol külföldi és magyar diákok önkéntesként foglalkoznak kisgyerekekkel. Most, október 5. és 8. között pedig az ESN tízéves évfordulójára szervezett megbeszéléseket bonyolítja az iskola.

MOA