Összesen 551 névkérelemről kellett dönteniük 2024-ben a Nyelvtudományi Kutatóközpont szakembereinek, ezek között voltak külföldi keresztnevek, míg egyes szülők a Dragon Ball és más animék szereplőinek nevét adták volna a gyermekeiknek. A 24.hu járt utána a tendenciáknak és a kuriózumoknak.
A portál megkeresésére Dr. Raátz Judit tudományos főmunkatárs elmondta, a tavalyi évben 229 férfi- és 322 női névről döntöttek. A babájukat váró szülők mellett egyre gyakrabban nyújtanak be névkérelmet olyanok is, akik maguknak szeretnének újonnan bejegyezhető keresztnevet. A többség azonban nem járt sikerrel, a kérelmek alig több mint 10 százaléka ment át a jogszabályok szerint kialakított szűrőn, 41 női- és 25 férfinév vált bejegyezhetővé. Ezeket mostantól bárki adhatja a gyermekének vagy saját magának.
Az alacsony bejegyzési arány oka részben továbbra is az, hogy a vonatkozó jogszabály szerint új nevet kizárólag a magyar helyesírás szabályai lehet elfogadni, a kérelmek többsége pedig továbbra is idegen helyesírással írt névre vonatkozik, mint a Carlos, a Connor, a Sophia, az Aysa vagy a Maya. Érdemes lehet viszont többször próbálkozni: a Lackó nevet korábban elutasította bizottság, egy család azonban úgy érvelt, hogy az családnévként korábban önállóan is létezett, így végül jóváhagyták. Azóta már meg is született az ország első – hivatalosan is – Lackója.
Dr. Raátz Judit azt is elárulta, milyen új trendeket hozott a névkérelmezésben a tavalyi év. Tapasztalatai szerint szinte teljesen eltűntek a skandináv nevek, míg megszaporodtak a héber, a görög, a török, a perzsa, a szanszkrit és a szláv eredetűek. Szintén feltörekvőben vannak a japán nevek, elsősorban a különböző anime- és mangakarakterek nyomán, ezeket azonban következetesen visszadobják a nyelvész szakemberek. A szűrőn nem ment át sem az Aizen, a Bleach című anime főgonosza után, sem a Dovahkiin vagy a Goten a Dragon Ballból.
Vannak azonban olyan külföldi nevek, melyeket engedélyeztek, ezek közé tartozik a Hime („hercegnő”) japán női név, valamint a szintén japán férfi Hirotó és Hideki. De már lehet valaki nőként Nármin vagy Öjkü, a férfi török és perzsa nevek közül pedig választható a Musztafa, az Arszalan és a Meszut. De lehet valakinek magyarként szankszkrit neve is: nőként Számtitá vagy Ánándá, férfiként pedig Sankar. Aki inkább a különleges héber neveket kedveli, az lehet Nira nőként, ha férfi az illető, akkor pedig Eldád. A szláv férfinevek közül a Jovánt, a Milászt és a Miroszlávot választhatjuk.