Az újpesti székhelyű Nimród Fotóklub hazánk első természetfotós szervezeteként, közel fél évszázaddal ezelőtt alakult 1976-ban. Akkoriban a körülbelül 150 fős tagság elsősorban a nagyvad- és madárfotózás iránt érdeklődött. A klub első elnöke Nagygyörgy Sándor fotóművész volt.
A fotóklub tagjai kezdetben főként vadakat és madarakat örökítettek meg, ám azóta jelentősen kiszélesedett az érdeklődési körük. Ma már nemcsak a nagyvad- és madárfotózás áll a középpontban, hanem egyre többen kiemelkedő munkákat készítenek a táj-, növény- és makrofotózás területén is. A Nimród jelenleg ötvennél is több aktív taggal rendelkezik, akik közül sokan nemcsak itthon, hanem külföldön is egyaránt elismert természetfotósok, fotóművészek. A tagok elsősorban a természetfotózás szerelmesei, emellett nívós kiállítások létrehozói is.
A Nimród Fotóklub összejöveteleit havonta tartják. Legközelebb várhatóan a nyári szünetet követően, szeptember első hétfőjén gyűlnek majd össze a klubtagok. A klubesteket havi rendszerességgel, a hónap első hétfőjén szokták tartani 18 és 21 óra között az újpesti Polgár Centrumban.
A klubestek során a tagok bemutatják egymásnak legújabb fotóikat, mesélnek az adott kép történetéről, elkészítésének körülményeiről, melyeket közösen megvitatnak, értékelnek és elemeznek. Az összejöveteleken nemcsak esztétikai, hanem technikai szempontok szerint is foglalkoznak egy-egy elkészült képpel, hiszen ezek az alkalmak kiváló lehetőséget adnak arra is, hogy új fotózási és képfeldolgozási technikákat ismerjenek meg, kipróbálják egymás módszereit, és inspirációt merítsenek egymás munkáiból. A klub tagjai minden évben házi pályázaton mérik össze tudásukat, a legjobbnak ítélt felvételekből hagyományosan kiállítás is nyílik.
A klubestekre a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Találkozás a természettel – „a természetfotósok ünnepe”
A „Találkozás a természettel” című kiállítás a Nimród Fotóklub évről évre megrendezett tárlata, amely évtizedes múltra tekint vissza. Egykor ez volt a nagybetűs fotókiállítás, amelyet a „természetfotózás ünnepeként” tartottak számon.
A többgenerációs hagyományt ma is tisztelettel ápolják a klub tagjai, miközben nagy hangsúlyt kap a megújulás is: minden évben igyekeznek új látásmóddal megközelíteni a témát. Így a tárlat évről évre megújulva tér vissza. A mai digitalizált világban, városi környezetben élve a természet sokak számára egyre távolibbnak, elérhetetlenebbnek tűnik. A Nimród Fotóklub kiállítása azonban arra vállalkozik, hogy ezt a távolságot áthidalja.
A kiállítás tehát nem csupán esztétikai élményt kínál, hanem a természet újrafelfedezésére is ösztönöz. Az alkotók képeiken keresztül arra hívják fel a figyelmet, mennyire eltávolodtunk a természettől digitalizált, túlfogyasztott világunkban. A fotók mégis képesek arra, hogy újra közel hozzák a természet élményét – akár csak egy rövid séta erejéig is. A bemutatott felvételek apró részletekre, rejtett szépségekre és monumentális természeti jelenségekre egyaránt rávilágítanak, miközben a fotósok egyéni látásmódja, megközelítése révén nem csupán dokumentálnak, hanem valódi érzelmi és vizuális élményt is nyújtanak.
A kiállítás tehát nemcsak a természet szépségét mutatja be, hanem figyelmeztet is, a természethez való viszonyunk újragondolása talán sosem volt ennyire aktuális, mint most.
A „Találkozás a természettel” című kiállítás mellett idén tavasszal a Nimród Fotóklub a naturArt-tal együttműködve egy egész napos, nagyszabású fotófesztivált is megrendezett. Az eseményen mintegy 300–350 érdeklődő vett részt, és több külföldi meghívott előadó is színesítette a programot.
Az alábbi válogatás a Nimród Fotóklub tagjainak alkotásaiból nyújt ízelítőt:
Perényí János – Fürdőzés
Krivánszky Árpád – Színházi függöny
Bánszki Judit – Hóvirágok
Kronavetter Tamás – Reggeli dallamok
Potyó Imre – Fogócska
Ravasz Balázs – Hálót fon az est
Darányiné Bakos Éva – Galaktikus utazó
Józsa Károly – Az erdő erezete
Kronavetter Tamás – Esti sziluett
Ravasz Balázs – Lángoló hetes
Dr. Simán László – Tündérmese
Suhayda László – Április 3.