Orbán Viktor kötelező közterületi maszkhasználatot jelentett be

  •  
  •  
  •  

“Magyarország most van ott, ahol Ausztria egy héttel ezelőtt volt. A szakértők szerint 50 százalék az esélye annak, hogy az egészségügyi rendszer kitart, ezért eljött a cselekvés ideje”

– jelentette be Orbán Viktor tegnap este az M1-nek adott interjújában, néhány órával azután, hogy az Országgyűlés elfogadta a rendkívüli veszélyhelyzetről és kormányzati felhatalmazásról szóló törvényjavaslatot.

Hozzátette:

védőeszközökből rengeteg van, a szakemberek száma azonban véges.

Az egészségügy 50 százalékos összeomlási lehetősége szerinte “nagyon alacsony arány”.

A maszkviseléssel kapcsolatban közölte: ha az emberek 80 százaléka hordja a maszkot, akkor az elegendő ahhoz, hogy a vírust minimum lelassítsuk, vagy meg is fékezzük, azonban ez lassan kevés lesz szerinte. Kiemelte, hogy ezért

a kötelező maszkhasználatot a közterületeken is előírják kedd éjféltől.

Az interjú után a kormány Facebook-oldalán megjelent bejegyzésben tisztázták:

az intézkedés a tízezer fősnél nagyobb települések egyes közterületeire vonatkozik. Ezek kijelölése a polgármesterek feladata lesz. Sportoláskor és parkokban nem kötelező maszkot viselni.

A miniszterelnök a gyorstesztekről azt mondta, hogy jobb őszintén beszélni a dolgokról, ezért kijelentette, hogy ha a gyorsteszt szerint valaki fertőzött, akkor

90 százalékos biztonsággal lehet állítani, hogy adott ember valóban elkapta a koronavírus-fertőzést.

Ha valaki a gyorsteszt eredménye alapján azonban negatív eredményt kap, az azt jelenti, hogy 60 százalék az esélye annak, hogy nem fertőzött.

Orbán Viktor kiemelte, hogy a szociális szférában dolgozók rendelkezésére bocsátják a gyorsteszteket, az ellenzék által javasolt átfogó teszteléséről azonban azt gondolja, előbb meg kellene várni a környező országok eredményeit.

Kiemelte:

van annyi gyorsteszt, hogy az összes szociális dolgozót tesztelni tudják.

Ami a vakcinát illeti, a miniszterelnök szerint az az EU-ból és máshonnan decemberben-januárban megérkezhet. Viszont úgy számolnak, hogy ez arra lesz elég,

“hogy az orvosokat, ápolókat, kórházi dolgozókat, a közrend fenntartásában dolgozókat be tudják oltani, és talán a legnagyobb bajban lévő betegeket is”. A végleges megkönnyebbülés azonban csak jövő áprilisban jöhet.

Hangsúlyozta továbbá, hogy a kijárási tilalom egy hónapra szól, ahogy a korlátozások is, az eredményekről pedig két hét múlva tud majd beszámolni.

“Ha minden jól megy, karácsony környékén szabadulhatunk”

– tette hozzá.

Emlékeztetett, hogy a középiskolák áttérnek a digitális oktatásra, de az általános iskolákat egyelőre nem akarják bezárni, hogy a szülőknek ne kelljen otthon maradni a gyerekekkel.

, , , , , ,