Ritka bolygóegyüttállás: a Vénusz és a Szaturnusz tánca az égen

,
  •  
  •  
  •  

Ezen a hétvégén különleges égi jelenségben lehet részünk: január 18-án a Vénusz (Esthajnalcsillag) látványos együttállásba kerül a gyűrűs Szaturnusszal. A két bolygó különleges közelsége napnyugta után szabad szemmel is jól megfigyelhető lesz a délnyugati égbolton.

A leglátványosabb pillanatok január 18-án várhatóak

A legszorosabb együttállás 18-án, szombaton este várható, amikor a fehéren ragyogó Vénusz, és a halvány narancssárga Szaturnusz mindössze 2,1 fok távolságra lesz egymástól. Ez a ritka égi esemény különleges látványt ígér.

A délnyugati-nyugati égen a két bolygó alig két fokra látható egymástól,18 óra felé még kb. 20-25 fokos magasságban. Az égi páros körülbelül három órán keresztül lesz megfigyelhető, mielőtt 20:30-kor lebukik a látóhatár alá. A Vénusz ragyogó fénye – amely több mint százszor fényesebb a Szaturnuszénál – könnyen segít a tájékozódásban. Ettől balra, egy hajszállal alacsonyabban lesz a Szaturnusz, amely jóval halványabb ugyan, de így is igen könnyen észrevehető.

a kép illusztráció

Miért különleges ez az esemény?

A Vénusz és a Szaturnusz együttállása nem mindennapi jelenség, főleg ilyen közelségben. Az Esthajnalcsillag fénye most különösen feltűnő, hiszen január 12-én dichotómiába, azaz félvénusz fázisba került. Az ilyen ritka bolygóegyüttállások mindig lenyűgözőek, hiszen a Naprendszerünk két különleges égitestjét láthatjuk, látszólag egymás mellett ragyogni.

Ne hagyja ki ezt az élményt, tekintsen fel a hétvégén a délnyugati égboltra, és élvezze az univerzum páratlan szépségét!