Saláták másképpen

  •  
  •  
  •  

A saláta szó hallatán sok embernek az ecetes saláták jutnak az eszébe, mint az uborkasaláta, cékla, fejes saláta. A másik variáció a savanyított káposzta, paprika, csalamádé, vagy uborka. Azonban a salátáknak emésztést segítő szerepük van, nyersen sok előemésztő enzim található bennük. Az ecetes variációkból nem tudunk olyan sokat enni, mert marná a gyomrunkat. Lettner Annamária dietetikus tippjei.

Akkor milyen a jó saláta? Salátának fogyaszthatunk bármilyen nyers zöldséget aprítva, amit szeretünk. Fűszerezhetjük friss zöldfűszerekkel: petrezselyem, zeller, kapor, kakukkfű, koriander. Hidegen sajtolt olajjal: lenmag, szőlőmag, tökmag, olíva, kender-mag, repce. Ízesítőkkel: citromlé, lime-lé, balzsamecet. Fűszerekkel: só, őröltbors, római kömény, babérlevél.
Lereszelhetjük a hozzávalókat, például sárgarépa, zeller, retek, cukkini, karalábé. Erre csak kevés olajat, citromlevet cseppentünk, és a köretek mellé tálalhatjuk.
Kefir vagy joghurtízesítéssel is készíthetünk salátát: jégsaláta, uborka, cukkini, kaliforniai paprika, póréhagyma, fejessaláta, sütőtök, kínai kel hozzávalókat laskára vágjuk. A kefirt elkeverjük a nekünk tetsző fűszerekkel, majd ráöntjük az alapanyagokra.

Majonézes saláta: Majonézt készítünk tojás, olaj, citromlé, mustár, só, bors hozzáadásával. Felaprítunk sárga paprikát, uborkát, retket, kápiapaprikát, zöld zellert, újhagymát, almát. Összekeverjük a hozzávalókat.

Töltött saláta: Karalábét, nagy paradicsomot, céklát, kanadai tökfejet kikaparunk, vagy kaliforniai paprika belsejébe töltünk lereszelt zöldségeket, amiket ízesíthetünk kedvünk szerint.

A hozzávalók mind nyersek, bennük van minden értékes tápanyag. Alkalmazhatunk magokat is a salátákhoz: szezám-, napraforgó-, chia-, tökmag.