A saláták végigkísérhetik minden étkezésünket. Ajánlatos a salátákat nyersen fogyasztani, mert sok enzim, vitamin, ásványi- és nyomelem jut a szervezetünkbe. A friss zöldségek széles tárháza kínálja magát a nyári hónapokban.
Ne csak az ecetes változatban gondolkodjunk!
A fermentált zöldségek is nagyon ízletesek, egészségesek, és probiotikus hatásuk van. Ilyen a savanyú káposzta, és kovászos uborka, vagy a görögdinnyehéj.
Kovászos uborka: az üveg aljára teszünk egy szelet kenyeret (télen burgonyaszeletet, új burgonyával nem jó) Koriandermagot, mustármagot, babérlevelet, kaprot teszünk rá. Erre állítjuk az uborkákat, a végét bevagdaljuk, közé tegyünk szeletelt fokhagymát. Az uborkák tetejére megint kapor, kenyér és fűszerek kerülnek. Meleg, sós vizet töltünk rá (1 liter vízhez 1 kanál só). Meleg helyen érleljük 3-4 napig. Elkészíthetjük hasábokra vágott dinnyehéjával is.
Ne dobjuk ki a zöldségek zöldjét!
A sárgarépa zöldje sok tekintetben értékesebb, mint a petrezselyem. Felapríthatjuk, mint a petrezselymet, salátákra tehetjük.
A retek levele értékes ásványokat tartalmaz. Összevágjuk apróra, zöld salátákhoz keverhetjük.
A karalábé levele több vitamint tartalmaz, mint a gumó. Az apró, zsenge leveleket felaprítjuk és a salátába tehetjük.
Alapanyagok: paradicsom, paprika, uborka, cukkini, fejes és jégsaláta, sárga és fehérrépa, karalábé, zellerzöldjével, retek, újhagyma zöldjével, fejeskáposzta, lilahagyma, fokhagyma, tök, gyömbér, avokádó. Ezeket felapríthatjuk vagy reszelhetjük.
Salátaöntet: hidegen sajtolt olaj, citromlé, mustár, só, őrölt bors, zöldfűszerek, bazsalikom, rozmaring, kapor, petrezselyem.
Majonézes, paradicsomos, joghurtos alappal is készíthetjük, ízlésünk szerint.