Száz éve született Gyökössy Endre

  •  
  •  
  •  

Február 17-én lenne százesztendős dr. Gyökössy Endre, Újpest-Újváros református lelkésze, akit idén húsz esztendeje avatott díszpolgárrá Újpest Önkormányzata.

Elemi iskoláit Újpesten, a Viola utcában végezte, majd a Könyves Kálmán Gimnázium diákja lett a rákospalotai, hívő református családba született Gyökössy Endre. Nagykőrösön szerzett tanítói oklevelet 1934-ben, majd a Budapesti Református Theológiai Akadémia elvégzése után 1939-ben szentelték lelkésszé. A Kálvin téri református templomban kezdte meg szolgálatát, majd 1940-ben ösztöndíjjal került a bázeli református egyetemre, ahol Kar Barth és Emil Brunner neves professzorok voltak a tanárai. Egyházjogot és pasztorálpszichológiát tanult.

1941 júliusában tért vissza Magyarországra egyik professzorának a leányával, Reinhilde Ruckkal, akivel Bázelben házasodott össze. Az újonnan létrejövő Újpest-Újvárosi Református Egyházközség alapító lelkipásztora lett 1942-ben, amelynek a hívek saját templomot és gyülekezeti házat építettek az Attila utcában.

Gyökössy Endrét időközben a pszichopedagógia doktorává avatták, de csak 1952-ig taníthatott. A Rákosi-rezsim a szüleit kitelepítette, őt magát pedig osztályidegennek nyilvánította, részben feleségének svájci állampolgársága miatt. Tudományos pályafutása ugyan megtorpant, de lelkészként tovább szolgálhatott. 1956 novemberében útjára indította a Reformáció című újságot, de a forradalom leverése után több szám nem jelenhetett meg.

Ugyan a katedráról nem oktathatott, tanított másként. 1980-ig, nyugdíjba vonulásáig volt lelkész. Országos ismertségre tett szert: könyvei jelentek meg, lelki segítséget nyújtott a sokak által szeretett és tisztelt Bandi bácsi, aki hitvallásának megfelelően, amely szerint nyugdíjas lelkész nincsen, élete végéig gyülekezetének szellemi vezetője maradt, otthonában is nyitva állt az ajtó mindenki előtt.

1987-től kutatóprofesszorként dolgozott a Budapest-Klauzál téri Egyházközségben: a végzett lelkészek továbbképzéséről gondoskodott pasztorálpszichológusként a lelkigondozói szemináriumban. Tagja lett a Magyar Pszichiátriai Társaságnak, lelkisegély-szolgálatot vezetett a Danubius Rádióban. 1990-ben a Budapesti Református Teológiai Akadémia díszdoktorává avatták.

Gyökössy Endre szolgálatát tisztelet övezte. Ad honorem Újpest 1840–1990 kitüntetésben részesült, majd 1992-ben a Pro Urbe Budapest díjat vehette át. 1993-ban az önkormányzat által egy emberöltőnyi szünet után felélesztett Újpest díszpolgára kitüntetést elsőként (Neogrády Lászlóval egy időben) vette át. Az ünnepségen arról szólt, aligha érhet megtiszteltetés egy idős újpesti bennszülöttet, mint az, hogy városa díszpolgára lehet. Megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét is. 1997. november 30-án hagyott itt bennünket.

(Forrás: wikipédia)

B. K.

Megemlékezés

Dr. Gyökössy Endre református lelkészre, Újpest díszpolgárára emlékezik születésének centenáriumán gyülekezete 2013. február 16-án, szombaton 17 órakor a gyülekezet templomában:

Budapest IV., Attila utca 118. Minden érdeklődőt szeretettel várnak.