Szerbiának 200 ezer, Észak-Macedóniának 100 ezer maszkot adott a kormány

  •  
  •  
  •  

Egészségügyi védőfelszerelést adományozott Magyarország Észak-Macedóniának hétfőn, hogy a nyugat-balkáni ország minél hatékonyabban tudjon szembeszállni az új típusú koronavírus-járvánnyal – közölte az MTI szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Szkopjéban. Egy ellenzéki indítvány ugyanakkor megtiltaná a védőfelszerelések kivitelét az országból.

Magyarország százezer maszkkal és ötezer védőruházattal járult hozzá a világjárvánnyal szembeni észak-macedón védekezéshez. A tárcavezető kiemelte, Budapest azért tud segíteni más országoknak, mert vásárolt egy maszkok gyártására alkalmas gyártósort Kínától, és hamarosan elkezdődik az egészségügyi maszkok sorozatgyártása.

A térség ilyen formájú segítése azért is fontos, mert ha a nyugat-balkáni országok legyengülnek, akkor nem tudnak hatékonyan védekezni a migrációs nyomás ellen sem – húzta alá Szijjártó Péter.

Eközben Szerbiában Jadranka Joksimovic európai integrációs miniszter bejelentette, hogy az ország hétfőn kétszázezer védőmaszkot és tízezer védőruhát kapott Magyarországtól. Hozzátette, jelenleg a világpiacon nagyon nehéz bármilyen egészségügyi felszereléshez hozzájutni, ezért a kézzelfogható segítség a legjobbkor jött.

Az ATV múlt héten készült riportjából kiderült, hogy a maszk még mindig hiánycikknek számít Magyarországon. A televíziós stáb által felkeresett patikákban nem sikerült maszkot vásárolniuk, interneten a legolcsóbb védőeszköz darabonként 600 forintba kerül.

Bencsik János független országgyűlési képviselő a két balkáni országnak szóló adományra reagálva arra szólította fel a kormányt, hogy azonnali hatállyal tiltson be minden, a koronavírus-járvánnyal szembeni védekezéshez elengedhetetlen egészségügyi védőfelszerelés kivitelét az országból.

Mivel bizonyos gyógyszer-hatóanyagok exportjára már érvényben vannak hasonló korlátozások, ennek a lépésnek nem lehet jogszabályi akadálya – emlékeztet a politikus. Bencsik “a magyar emberek életét veszélyeztető felelőtlenségnek” tartja több százezer maszk külföldre szállítását, a” magyar orvosok, betegápolók és szociális munkások többsége ugyanis a mai napig semmilyen védőfelszerelést nem kapott”.

, , , , ,