A kortárs textilművészet különleges darabjai tekinthetők meg szeptember 7-ig Újpesten, az Ifjúsági Házban. A Modern Műhely „Szín-Világok” című tárlata a quilt művészet izgalmas világába nyújt betekintést.
Pénteken nyílt meg Újpesten a Modern Műhely – „Szín-Világok” című quilt művészeti kiállítása, amely a kortárs textilművészet egyik legizgalmasabb ágába enged betekintést. A kiállítás 2025. szeptember 7-ig tekinthető meg az Ifjúsági Házban, ahová minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Az Ifjúsági Házban látható kiállítás kulisszatitkairól Szomor Ágnes, a MOMŰ egyik újpesti alkotója mesélt szerkesztőségünknek.
Miért éppen a „Szín-világok” címet kapta a mostani tárlat?
Szakítva a hagyományainkkal, a ránk jobban jellemző visszafogottabb szín-világgal, a nyári tárlatra szerettük volna megmutatni a színesebb Szín-világunkat is.
Milyen tematikájú alkotások láthatók a kiállításon? (Inkább figuratív, absztrakt, tematikus, vagy szabadon választott művek kerültek bemutatásra?)
Ebből a szempontból is rendhagyó a mostani kiállításunk, mert szabadon választott témák és méretek voltak. A kérdésére felelve, mindenre igent mondhatok, mert ezek a különböző alkotásokban felfedezhetők.
Milyen technikai megoldások jellemzőek az alkotásokra? (Például újrahasznosított textil, vegyes technikák, modern eszközök stb.)
Az alkotásokra jellemző, hogy a textilen kívül más anyagokat is felhasználunk. Az anyagokat általában mi festjük, ezzel újabb lehetőségek nyílnak az alkotásban. Újrahasznosított anyagokat és egyéb, talán kidobásra szánt, de számunkra „kincset” jelentő dolgokat is beépítünk a műveinkbe. A felületet sokszor égetjük, kézi, gépi tűzéssel alakítjuk, érdekes textúrákat hozva ezzel létre. Minden munka egyedi és megismételhetetlen, az alkotójára jellemző.
Van-e közös irányvonal az alkotások között, vagy inkább az egyéni látásmód dominál?
Ahogy említettem, a mostani kiállításunk nem tematikus csak annyiban, hogy színes legyen, és a mi világunkat mutassa be. Általában kiállításra tematika szerint alkotunk, de az értelmezés sok lehetőséget ad és szabadon alkothatunk. Az alkotások nagyban függnek az egyéni látásmódtól, és nagyon fontos, hogy az alkotói szabadság megtartásával szülessenek meg a művek. Mivel alkotó közösség vagyunk, egymásra mindig számíthatunk, ha segítség kell egy-egy bizonytalanságban.
Miért érdemes a nagyközönségnek megismerkednie a quilt művészettel?
Sokan nem találkoztak még vele, és rácsodálkoznak, hogy nem is gondolták, hogy ilyen alkotások is születhetnek textilből. Fontosnak tartom, hogy buzdítsak mindenkit, tegye meg az első lépést az ismeretlen felé, mert a visszajelzések ezután nagyon jók szoktak lenni.
Kiknek ajánlaná leginkább a kiállítást?
A kiállítást mindenkinek szeretettel ajánlom! Egy rövid ideig megpihenhetnek a rohanó világunkban, elmélyülhetnek az alkotásokat nézve, amelyek remélhetőleg élményt szereznek és mi híveket a quilt művészetnek!
Textilekbe álmodott világok – A Modern Műhely quilt művészeinek világa:
A Modern Műhely quilt művészeti alkotóközösség 2006 óta folyamatosan és eredményesen működik. A közösség alkotói rangos hazai és nemzetközi helyszíneken, illetve neves művészeti rendezvényeken mutatkoznak be. Tagjaik rendszeresen tartanak önálló kiállításokat, és sikerrel szerepelnek magyarországi, valamint külföldi textil- és quilt művészeti pályázatokon is.
A Műhely közös tárlatai számos országban megtekinthetők voltak — a teljesség igénye nélkül: Franciaországban, Csehországban, Luxemburgban, Tajvanon, Írországban, Nagy-Britanniában, Németországban, Hollandiában, Bulgáriában és Olaszországban is megcsodálhatta a közönség az alkotóműhely tagjai által készített egyedi és igényes remekműveket.
A csoport tagjai az ország különböző pontjain élnek, ám rendszerint Budapesten találkoznak, hogy közösen dolgozzanak és inspirálódjanak. Az elmúlt közel húsz év során sokat változott a művészek munkamódszere, látásmódja, technikai tudása és a csoporthoz való kötődése. Mindezek mellett azonban mindannyian megőrizték markáns egyéni stílusukat, valamint az alkotásra jellemző, sajátos szemléletüket. A Modern Műhely egészére – csakúgy, mint minden egyes tagjára – jellemző a nyitottság, az új anyagokkal és technikákkal való folyamatos kísérletezés.
A csoport művészeti vezetője Bornemisza Eszter, míg a szervezési feladatokat Váradi Gyöngyi végzi.
A mostani, újpesti tárlaton megcsodálhatók, Acélosné Solymár Magdolna, Atkins Zsófia, Bornemisza Eszter, Csáki Gyöngyi, Felber Irén, Kelemen Emma, Kosztelnik Edit, Lázár Éva, Mándrik Nóra, Nagy Enikő, Pintér Zsuzsa, Polyák Ildikó, Sólyom Melinda, Szomor Ágnes és Váradi Gyöngyi alkotásai is.