A klímaváltozás miatt hazánkban is egyre több egzotikus betegség jelenik meg, s veszélyeztetheti házi kedvenceinket is. Az egyik ilyen a kutyák (ritkábban macskák) szívférgessége, amely akár halálos kimenetelű is lehet.
– A szívférgesség akkor alakul ki, ha a kutyust egy olyan szúnyog csípi meg, ami mikroszkopikus méretű, úgynevezett Dirofilaria immitis lárvákkal fertőzött. A lárvák bejutnak a kutya véráramába, majd az erekben vándorolva felnőtt, 25-30 cm hosszú férgekké fejlődnek. A tüdő nagy ereiben és a jobb szívfélben élősködnek, gyakran okozva tüdőbetegséget és szívelégtelenséget.
Honnan tudhatjuk, hogy a kutyánk megfertőződött?
– Szűréssel, melynek részeként 3 vizsgálatot végzünk el: gyorsteszttel a felnőtt nőstény szívférgek ellen termelődött ellenanyagokat tudjuk kimutatni, illetve kétfajta mikroszkópos vizsgálattal ellenőrizzük, hogy vannak-e lárvák a kutya vérében. A tesztek akkor adnak megbízható diagnózist, ha a szívférgek már több mint 6-7 hónaposak, ezért szükséges az első szűrés után 6-7 hónappal, majd utána évente megismételni a vizsgálatot. Ha a betegséget korai stádiumban sikerül diagnosztizálni, a kezelésnek kevesebb kockázata van. Minden 7 hónapos kort betöltött kutyát szükséges vizsgálni szívféregfertőzésre, mielőtt elkezdhetnénk a megelőző kezelést.
Hogyan lehet kezelni ezt a betegséget?
– Kezelés nélkül a szívférgesség tünetei súlyosbodnak, és egyéb társbetegségek léphetnek fel. Minden fertőzött kutyát szükséges kezelni, kivéve azokat, akiket állatorvosi szempontból nem találnak erre alkalmasnak. A kezelés sem kockázat nélküli, lehetnek súlyos mellékhatásai, mint például az elpusztult paraziták által okozott vérér- és tüdőszövet-károsodás. Ahhoz, hogy a kockázatokat pontosan felmérjük, gondos fizikális, röntgen-, ultrahang-, vér- és vizeletvizsgálat szükséges a kezelés előtt.
Meg lehet-e előzni ezt a fertőzést?
– A szúnyogcsípést 100%-os biztonsággal megakadályozni nem lehet. A szívférgesség kialakulásának megelőzésekor feltételezett fertőzést kezelünk, mely során a lárvákat elpusztítjuk, ezáltal a kifejlett férgek kialakulását megakadályozzuk. Az elérhető tabletták és spot-on készítmények biztonságosak, könnyen használhatók, és egyéb paraziták ellen is védelmet nyújtanak. A megelőzés minden esetben biztonságosabb és olcsóbb, mint a kialakult betegség kezelése. A rutinvizsgálat fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni a betegség korai diagnosztizálásában.