Szörnyek és szerelmek

  •  
  •  
  •  

Bűnösen szórakoztató, látványos és izgalmas felnőttmesét készített Matteo Garrone, olyan kiváló színészek főszereplésével, mint Salma Hayek, Vincent Cassel, Toby Jones és John C. Reilly.

A mesék a gyerekeknek szólnak – általában. A népmesék eredeti verziói valójában inkább korhatáros rémtörténetekre hasonlítanak. Kevesen tudják, de sok hasonló mesének az ősváltozatát nem a Grimm-testvérek, hanem egy olasz költő és udvaronc, Giambattista Basile jegyezte le még a 17. században. Legismertebb gyűjteményes kötetében, a Pentameronban ő írt először Csipkerózsikáról, Hamupipőkéről, és az ő történeteit használta fel új filmjéhez Matteo Garrone rendező.

A Szörnyek és szerelmekben három mesét követhetünk párhuzamosan. Az első Longtrellis birodalmában játszódik, ahol a meddőségét gyógyítandó a királynő elfogyasztja egy víziszörny szívét. A varázslat működik, fia születik, de a szívet megfőző szolga is teherbe esik, és szintén egy fiúnak ad életet. A testvérek, még ha nem is tudnak a rokoni kapcsolatról, sülve-főve együtt vannak, de a királynő rossz szemmel nézi a barátságukat. A második mesében a buja király beleszeret egy rejtélyes női énekhang tulajdonosába, aki valójában egy idős asszony. Dorát egy boszorkány fiatallá varázsolja, így végre felfedheti magát a király előtt. Nővére azonban megmarad öregasszonynak, és egyre féltékenyebb húga boldogságára… A harmadik történetben egy király kénytelen feleségül adni lányát egy ogréhoz, aki el is hurcolja a szerencsétlent a hegyekbe, ahol fogolyként tartja bezárva. Egy nap, amikor az ogre épp nincs otthon, Violet megpróbál elszökni.

A szereplők a fináléban egy pillanatra találkoznak, de a három szálat más is összekapcsolja. Az elsőben egy középkorú, a másodikban két idős, a harmadikban pedig egy fiatal lány az igazi főszereplő, és mindegyik történet a vágyak és a féktelen szenvedély káros mellékhatásaira figyelmeztetnek. A tanulság örök: aki mohó, könnyen ráfizethet, a jó pedig végül úgyis elnyeri méltó jutalmát – még ha néha sokat is kell rá várni.

BS