Magyarország köztársasági elnöke 2014. május 25. napjára tűzte ki az Európai Parlament (EP) tagjainak magyarországi választását.
A választópolgárok értesítése
Minden választópolgárt a Nemzeti Választási Iroda tájékoztatott az értesítő megküldésével a szavazóköri névjegyzékbe vételéről 2014. április 14-ig.
Az értesítő tartalmazza a választópolgár nevét, születési nevét, születési idejét és a lakcímét, továbbá a szavazás helyét, idejét, és azt, hogy a választópolgár melyik választókerületben, melyik szavazókörben gyakorolhatja választójogát.
Az a választópolgár, aki nem kapta meg az értesítőt a fenti határidőig, vagy elveszíti azt, érdeklődjön a Polgármesteri Hivatalban a Választási Irodán (Bp. IV., István út 15. III. emelet Tárgyaló).
A szavazóköri névjegyzék a Választási Irodán tekinthető meg hivatali munkaidőben. Ezen időszak alatt lehet személyesen vagy írásban kérelmet benyújtani a névjegyzékből való kihagyás, törlés, illetve névjegyzékbe felvétel miatt a Választási Iroda vezetőjéhez.
A névjegyzékkel kapcsolatos kérdések az alábbi telefonszámon tehetők fel: 231-31-01/409-es vagy 410-es mellék.
Külföldön történő szavazás
Az a választópolgár, aki a szavazás napján külföldön szeretne élni a választójogával, annak legkésőbb 2014. május 17-én 16.00 óráig kell kérnie felvételét a külképviseleti névjegyzékbe a magyarországi lakóhelye szerinti jegyzőtől.
A kérelem benyújtható személyesen, levélben, a www.valasztas.hu honlapon vagy – ügyfélkapus regisztráció esetén – a www.magyarorszag.hu honlapon.
A külföldön szavazó, magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok kizárólag Magyarország külképviseletein szavazhatnak, levélben nem.
Mikor és hogyan számolják meg a külképviseleteken leadott szavazatokat?
- A külképviseletekről a szavazás lezárását követően a lezárt urnákat legkésőbb 2014. május 29-én 24 óráig a Nemzeti Választási Irodához szállítják.
- A Nemzeti Választási Iroda a beérkezett urnákat felbontja, és a szavazatokat a Nemzeti Választási Bizottság felügyelete mellett megszámlálja.
Átjelentkezéssel kapcsolatos tudnivalók
Átjelentkezéssel az szavazhat, aki a szavazás napján Magyarország területén, de a magyarországi lakcíme szerinti szavazókörtől eltérő helyen tartózkodik. Tipikus esetben ez azt jelenti, hogy egy másik településen tartózkodó választópolgárnak nem kell hazautaznia választójogának gyakorlásához.
2014. május 23-án 16.00 óráig lehet jelezni a választópolgár lakóhelye szerinti település jegyzőjénél, ha valaki az európai parlamenti választás napján nem a lakóhelyén, hanem egy másik magyarországi településen szeretne szavazni.
Tájékoztatom továbbá a T. Választópolgárokat, hogy az EP-választáson az egész ország egy választókerületet alkot, így mindenki ugyanolyan szavazólapot kap.
Az átjelentkezést a választó lakcíme szerinti helyi választási irodánál postai úton, személyesen vagy online, a www.valasztas.hu oldalon lehet kérni. A kérelemnek a személyes adatokon túl tartalmaznia kell annak a településnek a megjelölését, ahol a választópolgár szavazni akar.
Mozgóurnás szavazás
Azok a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok, akik mozgásukban
- egészségi állapotuk (illetve fogyatékosságuk) miatt;
- vagy fogva tartásuk miatt akadályozottak, mozgóurnát igényelhetnek.
Aki a mozgóurnát más indokkal (pl. kényelmi szempontok miatt) kéri, annak a kérését a helyi választási iroda, illetve a szavazatszámláló bizottság elutasítja.
Mozgóurnát
- a szavazást megelőző második napon, 2014. május 23-én (pénteken) 16.00 óráig attól a Helyi Választási Irodától;
- a szavazás napján, 2014. május 25-én (vasárnap) 15 óráig pedig attól a szavazatszámláló bizottságtól lehet igényelni, ahol a választópolgár a névjegyzékben szerepel.
Fontos, hogy aki mozgóurnát kért, a szavazókörben “hagyományos módon” nem szavazhat.
A mozgóurna iránti kérelem akkor elfogadható, ha
- írásban nyújtják be, és tartalmazza a kérelmező választópolgár nevét, születési nevét, születési helyét, anyja nevét, személyi azonosítóját, és a megadott adatok megegyeznek a névjegyzéken szereplő adatokkal;
- tartalmazza a mozgóurnás szavazási kérelem okát;
- az érintett választópolgár írta alá a kérelmet; vagy
- az érintett választópolgár írásbeli meghatalmazást adott valakinek, hogy helyette írja alá a kérelmet – ebben az esetben a kérelem mellett a közokiratba (közjegyzői okirat) vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba (két tanú által hitelesített vagy a meghatalmazó saját kezével írt) meghatalmazást is csatolni szükséges a kérelemhez.
A szavazókörben lakcímmel rendelkező választópolgár részére a mozgóurnát csak a szavazókör területén belüli címre lehet kivinni.
Az átjelentkezett választópolgár részére Újpest egész területére a kijelölt szavazókör szavazatszámláló bizottsága viszi ki a mozgóurnát.
A mozgóurna iránti igénylés benyújtható személyesen a Választási Irodán, postai úton vagy online a www.valasztas.hu honlapon ügyfélkapuval vagy anélkül is, továbbá a nyomtatvány letölthető a www.ujpest.hu oldalon.
További információk a www.valasztas.hu és a www.elections2014.eu/hu oldalon találhatók.
Budapest, 2014. május 12.
Dr. Tahon Róbert
a Választási Iroda vezetője