Tarthatatlan a jövő évi költségvetés a Népszava szerint, a lap arról ír, hogy több ezer milliárd forint hiányzik a 2021-es büdzséből.
Varga Mihály pénzügyminiszter arról beszélt a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi kamara fórumán, hogy
idén 1700 milliárd forintos bevételkieséssel kalkulálnak.
Ezen felül az uniós költségvetés elfogadásának – a magyar és a lengyel vétó miatti – elhúzódása miatt
akár 2500 milliárd forintnyi uniós támogatástól eshet el Magyarország.
Utóbbi Gulyás Gergely kancelláriaminiszter szerint nem fordulhat elő, mert ha nem szavazzák meg a költségvetést, akkor az előző megállapodás szerint érkeznek a támogatások.
Az egymásnak ellentmondó miniszteri nyilatkozatokat az rakná rendbe, ha módosítanák a jövő évi költségvetési törvényt, azonban ilyen indítvány egyelőre nem került a törvényhozás elé. Pedig a hiány és az adósságszámok hétről-hétre nőnek.
A büdzsé elfogadásakor nyáron még azzal számolt a kabinet, hogy a költségvetési deficit idén 412 milliárd forint lesz – pedig már akkor nyilvánvaló volt, hogy ez képtelenség –, most épp ennek kilenc-tízszerese,
3600-4000 milliárd forint a kormányzati hiánycél.
Ráadásul a jövő évi költségvetésben nem rendeltek forrást az orvosi béremeléshez, hiszen erről már a költségvetés elfogadása után döntött az országgyűlés.
De a kormányzati családtámogatási programokra sem adtak még pénzt, így például a lakásáfa csökkentésre sem tudni, honnan lesz forrás.
A kormány ráadásul folyamatosan vállal kötelezettséget gazdaságélénkítőnek mondott kiadásokra: templomfelújításokra, stadion-, illetve sportcsarnoképítésekre vagy éppen tanterem-felújításokra.
Ezek a kiadások önmagukban több száz milliárd forintot tesznek ki, miközben a 2021-es költségvetés alapból 1500-2000 milliárd forintnyi pluszhiánnyal indulhat.
A jövő évi tartalékokkal is gond van: a járványügyi védekezésre 25 milliárd, a béremelésekre 184 milliárd és a költségvetés általános kiadásaira 118 milliárd forint van félretéve. A jegybank számításai szerint a 2021-es költségvetés teljes tartaléka alig 210 milliárd forintra, a GDP 0,4 százalékára rúg, ami még egy vírusmentes évben is nagyon szerény tartalék.