Újpest történetének legféltettebb kincsei most dobozokban várják, hogy új otthonukba költözzenek. A Neogrády László Helytörténeti Gyűjtemény a régi otthonát már kinőtte, és önkormányzatunknak hála, hamarosan egy tágasabb, modernebb helyszínen folytatja munkáját: a város múltjának megőrzését, bemutatását és továbbadását a következő generációknak.
Szöllősy Marianne még 1996-ban kapta meg a felkérést az Ady Művelődési Központtól, hogy átmenetileg vegye át a gyűjtemény vezetését az akkoriban nyugdíjba vonuló Neogrády Lászlótól. Az ideiglenességből azóta majdnem három évtized lett.
„Újpest történelme egyben az én szerelmem is!” – vallotta. – „Mindig úgy éreztem, hogy itt valami igazán fontosat őrzünk, hiszen egy város lelke lakik ezekben a régi tárgyakban.”
A költözés nem csupán logisztikai feladat, hanem egyfajta időutazás is. A több ezer darabból álló kollekció leltározása, rendszerezése során régen látott tárgyak bukkannak elő a polcok mélyéről, hogy nemsokára majd újra reflektorfénybe kerüljenek.
„Olyan ez, mint amikor otthon kipakolja az ember a szekrényt: előkerülnek rég elfeledett dolgok, és újra rácsodálkozunk, milyen kincsek rejtőznek nálunk.” – mondta Szöllősy Marianne, az intézmény vezetője, aki lassan harminc éve őrzi Újpest emlékezetét.
Átmeneti zárvatartás – ám folyamatos a jelenlét
A költözés idejére a gyűjtemény épülete zárva tart, a hagyományos programokat felfüggesztették, de az érdeklődők azért mégsem maradnak teljesen kiállítás nélkül. Néhány különleges darabot a Polgár Centrum és a FSZEK Király utcai könyvtár falai között továbbra is meg lehet tekinteni.
„Ez egy válogatás a gyűjtemény anyagából, amely valójában sokkal gazdagabb. A rendelkezésre álló hely behatárolta, hány művet tudunk bemutatni, ezért arra törekedtünk, hogy minden alkotót képviseljünk, többféle műfajt felvonultassunk, és olyan darabokat is kiállítsunk, amelyeket eddig még nem láthatott a közönség, mert raktárban voltak.” A kiállítás várhatóan nyár közepéig, végéig látható itt, addig, amíg a Helytörténeti Gyűjtemény nem rendezkedett be az új helyén.
185 év Újpest szolgálatában
A költözés évében különleges évfordulót is ünnepel a város: 1840. április 5-én alakult meg az a kisközség, amely később Újpest néven Budapest szerves részévé vált. Újpest Önkormányzata ezen alkalomból már 2010 óta tartja meg augusztus utolsó hetében azt az egy hétig tartó rendezvénysorozatot, a Városnapokat, amelynek keretein belül a díszpolgári kitüntetések is gazdájukra találnak.
„A Városnapokra természetesen nagyon készülünk egy remek szabadtéri anyaggal.” – mondta a múzeumvezető. – „Szeretnénk méltóképpen megemlékezni arról, hogy Újpest már 185 éve otthona annyi embernek.”
A gyűjtemény idén tavasszal a fővárosi közönség előtt is bemutatkozott: a Budapesti Levéltár Budapest 75 című kiállításához jelentős mennyiségű anyagot adtak kölcsön. A tárlat azt mutatta be, milyen értékeket „hoztak” a ma Budapestet alkotó városrészek az egykori egyesüléskor.
„Ez afféle ki-mit hozott a házasságba tematikájú kiállítás. Magam is megnéztem, és nagyon jó érzés volt látni, hogy annyi tőlünk származó tárgy került a nagyközönség elé.” – mondta büszkén Szöllősy Marianne.
A múlt kézzelfogható emlékei – és a digitális jövő
A gyűjtemény vezetősége mindig is fontosnak tartotta, hogy a történelmi tárgyak élményszerűen kerüljenek közelebb a fiatalokhoz. A régi tárgysimogatók, ahol a gyerekek kézbe vehették a letűnt idők használati tárgyait, sok diák számára jelentettek életre szóló élményt.
„A mai gyerekeknek minden újdonságnak hat. A faszenes vasalótól kezdve a tárcsás telefonig nekik minden olyan, mintha egy másik bolygóról került volna ide.” – mesélte mosolyogva a múzeumvezető.
Mára azonban a fiatal generáció figyelme már nagyrészt a digitális térre tevődött át.
„Furcsa azt látni, hogy ugyanúgy érdeklődnek, de ők már inkább az internetet hívják segítségül, hogy megismerjék a lakóhelyük múltját.” – magyarázta Szöllősy Marianne. – „Tudomásul kell vennünk, hogy a mai kommunikáció alapja az online jelenlét.”
Ezért is működtet a gyűjtemény aktív Facebook-oldalt, ahol rendszeresen megosztanak képeket, történeteket, híreket a kerület múltjából.
Digitalizálás a megőrzés érdekében
A költözéssel párhuzamosan zajlik a digitalizálás is, amely a megőrzés egyik kulcsa.
„A lehetőségeink egyelőre A3-as méretig korlátoznak minket a szkennelésben, de a túlméretes dokumentumoknál szerencsére az Újpesti Kulturális Központ és a Filmintézet is sokat segít. Ők biztosítják, hogy az eredeti kópiák korszerű adathordozóra kerüljenek át.” – tette hozzá a múzeumvezető.
Örökség és küldetés
Bár a Neogrády László Helytörténeti Gyűjtemény elsősorban városunk múltjának megmentését hivatott szolgálni, mindig is fontos feladatának tartotta az edukációt és a közösségformálást.
„Remélem, hogy a helytörténeti vetélkedők és a közös programok elültették a kíváncsiság magját a gyerekek fejében.” – mondta. – „Van, aki boldogan hozza be hozzánk a velünk együtt alkotott vizsgamunkáját, amit mi elrakunk, hogy később mások kutathassák.” – mesélte Szöllősy Marianne, aki végül azt is elmondta, hogy nincs még pontos dátuma az új helyre költöző tárlat megnyitásának, de kollegáival a következő hónapokban minden energiájukat erre a projektre összpontosítják.
Most pedig, amikor majd minden ereklye becsomagolva, gondosan felcímkézve várja a költözést, biztosan látszik: Újpesten a múlt tovább él – és egyre többeket talál meg, akár a vitrinek előtt, akár egyetlen kattintásnyira, a digitális térben.