•  
  •  
  •  

Száz éve májusban a „Nagy Háború” utolsó hónapjaihoz érkezett, az előző években igen sok nehézséget éltek meg a hátországban élők is. Újpest mindennapjait a korábbi évtizedek 3-4 párhuzamosan futó orgánuma helyett már csak egyetlen helyi lap hírei követték nyomon.

Az Ujpest és Környéke hetilap szerkesztője a sokoldalú Brankovics György volt, szerkesztőség és kiadóhivatal: Árpád út 46-ban. A szép tavaszi hónap első napjaiban gondokra utaló cikkek sora jelent meg, jól lehet a hadszíntér eseményeivel érintőlegesen foglalkozott csak az újság.

A Hadirokkantak Ujpesti Egyesülete képviselte a – ma úgy mondanánk – megváltozott munkaképességűek érdekeit. A Közművelődési Kör épületében (ma: Újpesti Polgár Centrum) tartotta alakuló ülését, „melyre az ujpesti hadirokkantakat a pártoló és alapítótagokat valamint az összes érdeklődőket a szervező bizottság meghívja” jelent meg a felhívás a május 4-i számban. Külön is gyűjtöttek ugyanitt anyagi hozzájárulást jótékonysági rendezvényen. A megalakulást követő napon az István út és a Gyár (mai Munkásotthon) utca sarkán álló Városi Színház adott otthont az egyes honvédek nagy hangversenyeként hirdetett igen színvonalas koncertnek. Dohnányi Ernő „A tékozló fiú” című némajátékát emelte ki a programból a cikkíró, melyet maga a szerző vezényletével a honvédzenekar kísért. A világhírű szerző a berlini zeneakadémia tanáraként tért haza éppen. Felléptek még Hubay Jenő tanítványai hegedűn, valamint Jeritza Mária és Carl Burrian cseh származású szólisták – a Budapesti Operaház rendszeresen visszatérő vendégénekesei. „A Városi Színház nézőterét nagy és lelkes közönség töltötte meg, amely lelkesen ünnepelte a közreműködőket és az agilis rendezőt: Kemény Pál báró honvédszázadost.”

Az ifjúság nevelésének, oktatásának támogatásában is jeleskedtek elődeink. A hírek között kiemelt helyet kapott az „Ösztöndíjpályázat hadiárvák és hadirokkantak gyermekei részére … ha valamely középfokú, vagy felsőbb iskolának rendes tanulói és megfelelő eredményt tudnak igazolni, 400-800 korona ösztöndíjban részesülhetnek. A pályázatok f. évi július hó 1-ig a város polgármesterénél adhatók be.”

A szűkös hétköznapok gondjai mellett a könnyedebb szórakozás, kikapcsolódás sem maradhatott el. Az Uránia Színház (Tavasz u. 4.) műsorából néhány idézet: „…ma, vasárnap utoljára tartja műsorán Stuart Webbs műsorát, mely tegnap és tegnap előtt óriási tetszést aratott. – Hétfőn és kedden: Ha az átok teljesül Ellen Richterrel. – Szerdán és csütörtökön: Károly bakák 4 felvonásos filmdráma, Kertész István operai énekessel.” Az utóbbi mondat fellebbenti a fátylat: az Uránia bizony filmszínház volt, sokan Szabadság moziként emlékeznek rá. A felvonások pedig a filmtekercsek vetítőgépbe fűzésének számát jelölik – közöttük pici technikai szünettel.

Szöllősy Marianne