Újpest a pozitív példa

  •  
  •  
  •  

A „Gyermekjóléti alapellátások infrastrukturális fejlesztése – bölcsődefejlesztés” című pályázat segítségével rövidesen az észak-magyarországi régió elmaradott településein is több ezer bölcsőde újulhat és épülhet meg – hangzott el december 1-jén az Új Széchenyi Terv legfrissebb, ÉMOP-4.2.1/B-12 pályázatának ismertetésére a Homoktövis utcai Bölcsődében tartott sajtótájékoztatón.

Az új pályázat bemutatásának helyszíne szimbolikus, hiszen néhány héten belül megkezdődhetnek a fejlesztési munkák az intézményben, amely szintén pályázati forrásból bővül – mondta el Wintermantel Zsolt a sajtótájékoztatón.

2013. március 1-je és április 30-a között adhatóak be pályázatok és jövő év végéig elkezdődhetnek az építkezések azokon az észak-magyarországi településeken, amelyek sikeresen indultak az Új Széchenyi Terv legfrissebb, most kiírt bölcsődefejlesztési pályázatán – számolt be Soltész Miklós, Nemzeti Erőforrás minisztériumának szociálpolitikáért felelős államtitkára, az Észak-Magyarországi Régió számára kiírt ÉMOP-4.2.1/B-12. pályázat ismertetőjén. 

Javulni fog az ellátás

December 1-jén a káposztásmegyeri Homoktövis bölcsődében jelentette be az államtitkár, hogy több száz bölcsődei férőhely jöhet létre és több ezer újulhat meg pályázatának köszönhetően. Hozzátette: a kormányzat 2,1 milliárd forintot fordít a fejlesztésekre, uniós forrásból. „A cél, hogy azokon a hátrányos helyzetű településeken is javuljon az ellátás, ahol az elmúlt években nem került sor korszerűsítésre, illetve nem épülhetett bölcsőde” – ismertette a kormány szándékát Soltész Miklós.

Segítség a családoknak

Salgótarján például hosszú évek óta vár arra, hogy bölcsődeépítésbe kezdhessen, hiszen jelenleg mindössze 28 gyermek elhelyezése lehetséges a magán- és közintézményeket beleértve együttesen – mondta Székyné Sztrémi Melinda, a település polgármestere. Salgótarján sajnos jó példa az észak-magyarország települések nehéz helyzetére, hiszen 2006 óta hiába próbált meg pályázni bölcsődeépítésre. „Az előző években ugyanis mindössze 200 millió forintban volt maximalizálva a pályázható összeg, amely önerő nélkül nem volt igénybe vehető” – árulta el a salgótarjáni polgármester. A város 1054 négyzetméternyi területen 54-57 gyermeket befogadó intézményt szeretne, amellyel jelentősen csökkennének a salgótarjáni családok gondjai. 

Bővül a bölcsőde

Az esemény helyszínéül választott Homoktövis utcai Bölcsőde szintén egy korábban kiírt pályázati forrásból újul meg. Wintermantel Zsolt elmondta, hogy az Újpesti Párbeszéd visszaküldött kérdőíveiben az új uszoda igénye mellett a legtöbben a bölcsődei férőhelyek bővítését szorgalmazták és jelezték a városvezetés felé. „Örömmel mondhatjuk, hogy a születésszám csökkenésének országos tendenciája Újpesten nem érezhető, az emberek szívesen költöznek ide, ezért komoly igény van a férőhelyek bővítésekre, a bölcsődékben, óvodákban egyaránt” – számolt be az örömteli tendenciáról a polgármester.

„Már a Homoktövis utcai Bölcsőde kivitelezőjének kiválasztásánál tartunk, és hamarosan megkezdődhetnek az első kapavágások is” – árulta el Wintermantel Zsolt.

Miként korábban már beszámoltunk róla: a következő évtől a fejlesztéseknek köszönhetően 40 férőhellyel bővül az intézmény befogadóképessége és ennek köszönhetően a kisgyermekes családokat segítő új szolgáltatásokkal bővül Újpesten majd a paletta. 

G.R.