Májusban zárult a Fenntartható Városok Akadémia tavaszi szemesztere, amelyen Újpest Önkormányzata is képviseltette magát. A 12 foglalkozásból álló képzésen Szecsődi Tamás alpolgármester és Modroczky Kitti önkormányzati képviselő, a Klíma és Környezetvédelmi Bizottság elnöke vett részt. Mindketten oklevelet is szereztek.
Szecsődi Tamás városüzemeltetésért felelős alpolgármesterrel a képzés apropóján beszélgettünk.
A Fenntartható Városok Akadémiát az Élhető Települések Országos Szövetsége indította el, idén tavasszal már az ötödik szemesztert hirdették meg. Az egyedülálló képzés gyakorlati tudást ad a résztvevőknek, a cél az, hogy a város- és településfejlesztés során érvényesüljenek a fenntarthatósági szempontok. Újpest Önkormányzata az Élhető Települések Országos Szövetségével kialakított partnerség keretében képviseltette magát ezen a képzésen.
Szecsődi Tamás alpolgármester az akadémiával kapcsolatban, kérdésünkre válaszolva úgy fogalmazott: a képzés új irányokat is mutatott minden résztvevőnek, és ezek – részben vagy egészben – kiválóan hasznosíthatóak abban a munkában is, amit nap mint nap Újpestért végez.
– A 12 foglalkozásból álló képzésen megismerkedhettünk a települési fenntarthatóság hazai intézményrendszerével, szó volt a fenntartható közlekedésről, a víz- és hulladékgazdálkodásról, a klímaváltozás hatásairól, vagy éppen az okosfejlesztésekről. A képzés hozzájárult az önkormányzatok közötti kapcsolatok erősítéséhez is, teret adott a jó gyakorlatok bemutatásának, és a kerekasztal-beszélgetéseken lehetőség volt a tapasztalatok megosztására is.
Ezek a tapasztalatok pedig a folyamatban lévő projektek megvalósítása és a jövőbeli fejlesztések során is hasznosíthatók, és így még inkább előtérbe kerülnek a fenntarthatósági szempontok.
– A fenntarthatóság lényege az, hogy úgy éljünk, tervezzünk, hogy ezáltal a környezetünket és a természeti erőforrásainkat megőrizzük gyermekeink számára. Ezen a területen is apró lépésekben érdemes haladni, de haladni kell! Ilyen lehet például az, ha nem nyomtatjuk ki az elektronikusan érkezett dokumentumokat, mert ezzel csökkenthetjük a papírfelhasználást. A kiadások csökkentésével keletkező megtakarítást pedig egyéb célokra fordíthatjuk, például 10-15 darabbal több fát ültethetünk el. Kis lépés ugyan, de előrelépés és szemléletváltás – hangsúlyozta Szecsődi Tamás.
Kiemelte, hogy a fenntarthatóság megvalósításában a döntéshozók mellett az egyénnek, a közösségnek is van felelőssége, mindannyian tehetünk karbonlábnyomunk csökkentésért, azaz a mindennapi tevékenységeink környezetre gyakorolt hatásának mérséklése érdekében. A közös felelősséget említve beszélt a kertművelésről is.
– Itt, Újpesten, a közösségi kertek művelői, ha megtanulják azt, hogyan őrizhetik meg a föld nedvességtartalmát, vagy hogyan csökkenthetik a növényvédő szerek használatát, és ezt a tudást alkalmazzák, sokat tesznek a fenntarthatóságért. Az Újpesti Városgondnokság Kft. segítségével megtanulhatják, hogy amennyiben mulcs réteggel terítik be a földet, akkor kevesebb vizet kell használni az öntözéshez, vagy azt, hogy a zöldhulladék hasznosításával, annak visszaforgatásával javítják a tápanyagellátást, és akkor nem lesz szükség vegyszerekre, emellett megtanulhatják a növénytársítások hasznosságát.
Az alpolgármester arról is beszélt, hogy a fenntarthatóság nem csupán faültetésről, parkosításról szól. Ide tartozik a közlekedésszervezés, például a kerékpárutak építése, vagy a megnövekedett autószám miatt parkolók kialakítása- a zöldterületek megóvásával.
– A jövőben a vízgazdálkodásra is kiemelt figyelmet kell fordítani. Például a csapadékvíz megtartásával és hasznosításával felelős vízgazdálkodást kell kialakítani – emelte ki a városvezető.
Szecsődi Tamás több mint hét hónapja dolgozik alpolgármesterként az újpestiekért. A közösségért végzett munkát azonban jóval korábban kezdte: közel 20 évvel ezelőtt, az Újpesti Ifjúságért Egyesület alapításával, és a szervezetben végzett segítő munkával. Hozzátette: az akkori fiatalok már családot alapítottak, gyermekeket nevelnek, ahogyan ő is, de a célja azóta sem változott.
– Egy szerethető, élhető és fenntartható város kialakításáért, a közösségért dolgozom. Amióta két kislányom van, ezt a jövőt már nekik is építem. A családom a támaszom abban, hogy a munkámat teljes erőbedobással végezhessem. A városüzemeltetési és beruházási feladatok ugyanis nagyon sokrétűek, minden nap sok kihívással, feladattal, különböző igényekkel. Szerencsére kiváló kollégák vannak mellettem, és én hiszek abban, hogy közösen, jó csapattal minden problémára, nehézségre meg lehet találni a megoldást, a szakmai területek összehangolásával és együttműködésével pedig még hatékonyabban tudjuk az újpestieket szolgálni.
Az alpolgármester azt is elmondta az Újpest Médiának, hogy a Fenntartható Város Akadémia következő képzésén – a tervek szerint – a Városüzemeltetési Főosztály munkatársai is részt vesznek. A foglalkozássorozat ősszel indul majd.