Több újpesti óvoda és iskola is rangos elismerésben részesült, mivel a felelős állattartást játékos- és élményalapú programokon keresztül építették be a gyermekek nevelésébe. A témával kapcsolatban Váginé Bonifert Diánával, az Újpesti Virág Óvoda óvodapedagógusával beszélgettünk, akit idén Állatbarát Nagykövetté választottak.
Újpest ismét élen jár a felelős állattartásra nevelés terén – több kerületi óvoda és iskola is rangos elismerésben részesült az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központja által meghirdetett országos pályázaton. A program célja, hogy már a legkisebbek is játékos, élményalapú formában tanuljanak az állatok szeretetéről, védelméről és a felelős gondoskodás fontosságáról.
Az „Állatvédelem gyerekeknek” szerkesztőbizottsága az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi, Jogi, Elemző- és Módszertani Központjának szakmai támogatásával hirdette meg a 2024/2025-ös nevelési évre szóló pályázatát, amelyre az idén rekordszámú, 553 intézmény jelentkezett.
A pályázaton az intézmények az „Állatbarát Óvoda”, az „Örökös Állatbarát Óvoda”, valamint az „Év Állatvédő Óvodája 2025” címek elnyeréséért versenyeztek.
A június végén megrendezett, kétnapos díjátadón – amelyet külön az óvodák és iskolák számára szerveztek – több újpesti intézmény is rangos elismerésben részesült, így az eseményen a város különleges figyelmet kapott. A díjkiosztó ünnepség első napján köszöntőt mondott: Dr. Vetter Szilvia PhD. LL.M, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központ vezetője, Dr. Koska Hedvig, a központ vezetőhelyettese, Gregor Bernadett, Jászai Mari-díjas színművésznő, Osztoicsné Czéder Andrea r. alezredes a BRFK Bűnmegelőzési Osztály vezetője, valamint Diamantopoulusné dr. Kenyeres Gabriella, az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője.
Az óvodapedagógusoknak a díjat Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos adta át.
Első alkalommal nyerte el az „Állatbarát Óvoda” címet az Újpesti Aranyalma Óvoda Kertvárosi Tagóvodája. Második alkalommal vehette át az elismerést az Újpesti Ambrus Óvoda. Harmadik alkalommal lett díjazott az Újpesti Virág Óvoda, amely idén már Állatbarát Bázisintézménnyé is vált. Az Újpesti Karinthy Frigyes Óvoda pedig elnyerte az „Örökös Állatbarát Óvoda” címet, és szintén bázisintézményi elismerésben részesült.
Az elismerések mögött hosszú hónapok elkötelezett és kreatív munkája áll, amelynek során az intézmények játékos- és élményalapú programokon keresztül ismertetik meg a gyerekekkel a felelős állattartás alapelveit. E programok sikerét nagymértékben segíti az újpesti önkormányzat támogatása és a kerület állatbarát szemléletformáló intézkedései, amelyek évről évre egyre több intézményt ösztönöznek a csatlakozásra.
Külön öröm, hogy Váginé Bonifert Diánát, az Újpesti Virág Óvoda elhivatott pedagógusát idén Állatbarát Nagykövetté választották. Vele beszélgettünk az elismerés hátteréről, a program céljairól, valamint az óvoda mindennapi életéről, ahol az állatok szeretete és védelme szervesen beépül a mindennapokba.
„Ez a megtisztelő cím egyfajta megerősítés is számomra, hogy érdemes folytatni a munkát, amelyet hosszú évek óta végzek a gyermekek állatvédelemhez kapcsolódó nevelésében.” – mondja Diána.
Az Újpesti Virág Óvoda Állatbarát Nagykövete úgy fogalmazott, hogy az állatok életmódjával a gyerekek minden óvodában megismerkedhetnek, azonban az állatbarát intézmények célja ennél jóval többről szól, hiszen tudatosan foglalkoznak az állatvédelemmel, az állatok egészségével és a felelős állattartás alapjaival, ezeket a fontos értékeket pedig már korán megismertetik a gyermekekkel.
Az óvodában működő Környezettudatos Nevelés Munkaközössége egy gondosan kidolgozott éves munkaterv alapján működik, melynek legfőbb célja, hogy a gyermekek számára változatos, élményszerű és izgalmas programokat kínáljon. Ezek a foglalkozások lehetőséget teremtenek arra, hogy a kicsik játékosan, ugyanakkor tudatosan ismerkedjenek meg a környezetvédelem és az állatvédelem alapvető kérdéseivel, valamint a felelős állattartás fontosságával.
Az óvoda folyosóin különböző rejtvényösvényeket és állomáshelyeket alakítanak ki, a gyerkőcök pedig különböző tappancsokat követve járhatnak végig az ösvényen. Ezek az állomások nemcsak szórakoztatóak, hanem interaktív tanulási élményt is nyújtanak, hiszen a játékosságon keresztül mélyebb megértést biztosítanak a természet és az állatok világáról. Az ilyen élményalapú tanulás segíti a gyermekeket abban, hogy szívükbe zárják az állatvédelem értékeit. Az állatbarát szemléletmód kialakítása során azonban nem csupán a gyermekekre fókuszálnak, hanem a szülők bevonására is nagy hangsúlyt fektetnek, hiszen a korábbi generációk nem feltétlenül rendelkeznek a felelős állattartás és a környezettudatos magatartás alapos ismereteivel.
Az intézmény hét csoportja aktívan részt vesz a jeles napokhoz kapcsolódó előadásokon és programokon, de szeptembertől egy állatvédelmi csoportot is indítanak, ahol egy kisebb gyermekcsoport célzottan, mélyebben foglalkozik majd az állatvédelem kérdéseivel.
Az Állatvédelmi Témahét keretében pedig két héten át gazdag programsorozattal várják a gyerekeket, mely során változatos és élménydús foglalkozásokon vehetnek részt. A programok megvalósításában szoros együttműködésben dolgoznak civil szervezetekkel, többek között az Újpesti Állatvédő Ligával, a Homoktövis Környezetvédelmi Oktatóközponttal, a Rex Kutyaotthon Alapítvánnyal, az Újpesti Könyvtárral, valamint a rendőrséggel és a gyermekjóléti szolgálattal is. A programok során a gyerkőcök elsajátíthatják az állatok egészségmegőrzésének módszereit, a felelős tartás szabályait és az állatok iránti szeretetet, empátiát.
Az állatvédelem és a gyermekvédelem szoros összefüggésben állnak egymással, hiszen az ilyen jellegű foglalkozások nemcsak a gyermekek érzelmi intelligenciáját fejlesztik, hanem felelősségteljessé is formálják őket az állatok iránt. Több tanulmány is rámutat arra, milyen jótékony hatással jár, ha a gyermekek megtanulnak felelősségteljesen viseltetni az állatok iránt.
A pedagógusok számára tavasszal nyílt napot szerveztek, amelyre nemcsak oktatókat, hanem a gyermekvédelmi rendszer képviselőit is meghívták, így részt vettek az önkormányzat, a családsegítők, a gyermekjóléti szolgálat munkatársai, valamint a rendőrség illetékesei is. Magyarországon sajnos még mindig jelen vannak az állatbántalmazás és állatkínzás esetei, melyek mögött gyakran nem pusztán az empátia hiánya áll, hanem összetett társadalmi problémák, például kortárs bántalmazás, családi vagy párkapcsolati konfliktusok, gyermekbántalmazás vagy más szociális nehézségek. Éppen ezért különösen fontos, hogy a gyermekek megfelelő nevelést kapjanak ezen a területen. Az óvodákban számos tevékenységet szerveznek ennek érdekében: különleges állatmeséket és történeteket építenek be a mindennapokba.
Fontos kiemelni, hogy az Újpesti Virág Óvoda pedig példamutató szerepet tölt be számos területen. Az óvoda udvarán méh- és beporzóbarát kertet alakítottak ki, ahol „rovarhotelek” és „rovaritatók” biztosítják a hasznos rovarok zavartalan életét. A madárbarát kert kialakítása a Magyar Madártani Egyesület ajánlásai szerint történt, így az udvaron „fészekalapanyag-gyűjtők”, madáretetők, madáritatók és madárodúk gondoskodnak a madarak jólétéről. Emellett denevérodúk, „bogárnapozók”, valamint gyíkok számára kialakított rejtőzködő helyek is találhatók, miközben a csigák védelmét is kiemelten szem előtt tartják.
Külön figyelmet fordítanak a sünök zavartalan teleltetésére is, amelyet az Újpesti Állatvédő Ligával szoros együttműködésben szerveznek. Az önkormányzattal közösen működtetett sünteleltető program keretében a gyerekek saját készítésű sünodúkkal is hozzájárultak a programhoz.
Az intézmény szoros kapcsolatot ápol más helyi szervezetekkel és intézményekkel, mint például a rendőrség és a gyermekjóléti szolgálat, közösen dolgozva a környezettudatos és felelős állattartásra nevelés érdekében.
Az óvoda ezekkel a fejlesztésekkel és programokkal egy olyan környezetet teremt, ahol a gyerekek játékosan, de tudatosan sajátíthatják el a természet és az állatok iránti tisztelet fontosságát.
Az állatok védelme és tisztelete nem kizárólag az óvodai nevelés, a szakemberek vagy az állatvédelmi szervezetek feladata, hiszen e felelősség valamennyiünk közös ügye. A társadalom minden tagja hozzájárulhat ahhoz, hogy egy tudatosabb, kompetensebb közösség alakuljon ki, amely nem csupán a természeti környezet, hanem az abban élő állatok jólétére is figyelmet fordít. Az állatvédelemmel kapcsolatos ismeretek folyamatos bővítése, valamint a környezet állatvilágára irányuló tudatos odafigyelés kulcsfontosságú ahhoz, hogy egy fenntarthatóbb és erkölcsileg is megalapozott társadalmi működés valósuljon meg.
Újpest városa aktívan támogatja az állatbarát szemlélet elterjesztését, és az elmúlt évek során számos kezdeményezéssel és programmal járult hozzá ezekhez a célkitűzéshez. A város által kialakított tanösvények például nemcsak oktatási célt szolgálnak, hanem lehetőséget nyújtanak a különböző korosztályok számára a természeti környezet élőlényeinek játékos, ugyanakkor tudásalapú megismerésére.
Védjük és tiszteljük az állatokat, hiszen a cél az, hogy közösen hozzunk létre egy olyan társadalmat, ahol a nemcsak az emberek között, hanem az emberek és az állatok között is harmonikus kapcsolat alakulhat ki – összegzett Váginé Bonifert Diána, az Újpesti Virág Óvoda Állatbarát Nagykövete.