„Mi vagyunk a város színes ceruzái” – Rengeteg színt, új, kreatív növényeket és 3D virágágyásokat tervez Újpest tájépítésze

, , ,
  •  
  •  
  •  

Új parkfenntartás vezető érkezett Újpestre tavaly tavasszal. Majkút Gabriella és csapata munkája máris meglátszik a városképen, minden eddiginél ötletesebb és színpompásabb virágágyások és tájépítészeti megoldások lepték el a várost. A tájépítész rengeteg színt, mozgalmasságot és 3D-s virágágyásokat tervez a jövőben is.

-Tavaly tavasszal csatlakozott az Újpesti Városgondnokság csapatához tájépítészként. Mi az új koncepciója?

-Parkfenntartás vezetőként az első tervem a területek megismerése után az volt, hogy az egynyári ágyások növényhasználatát, megjelenését alapjaiban tervezzem át, hogy színt, mozgalmasságot vigyek az egyébként jól elhelyezett, formás egy-és kétnyári virágágyásokba, kilépve ezáltal a monokultúrás koncepcióból. Mindez a növényalkalmazás átgondolásával, jól megválasztott magasságokkal és ültetési távolságokkal tökéletesen kivitelezhető feladat. A legfontosabb alapelv, melyeknek meg kellett felelni, hogy az ágyásban található virágok jól alkalmazkodjanak a termőhelyi adottságokhoz, így a tűrőképességük javuljon, ellenállóbbak legyenek, illetve, hogy maga az ágyás könnyen fenntartható legyen.

– A növénykedvelők számára már feltűnt, hogy megújultak a virágágyások, magaságyások, amelyek sokkal színesebbek, látványosabbak. Mik a további tervei?

-Egy jól megtervezett ágyás, jól fejlődő növényekkel egyöntetű takarást képez. Ez hálás, mert a kultúrnövény maga akadályozza meg a gyom térhódítását. Így a fenntartásra, gyomlálásra fordított idő jelentősen csökken, az ágyás könnyen fenntarthatóvá válik. Az ágyás és a virágfejlődés alapját a tápanyagdús ültetőközeg adja. Telepítés előtt cseréljük vagy feljavítjuk a termőközeget a területen. Nagy figyelmet fordítunk arra, hogy a tápanyag-utánpótlás bio- vagy természetes szerek alkalmazásával történjen. Az esetleges növényvédelmet és a tápanyag-utánpótlási feladatokat növényvédelmi szakember bevonásával és iránymutatásával végezzük egynyári és évelőágyásainkban, valamint gyepfelületeinken. Az egynyári területeink nagy részén automatizált öntözőrendszer biztosítja az öntözést, mely nagyban segíti a fenntartási folyamatokat.

– Milyen elemeket, akár növényeket, akár formai megoldásokat hozott a növényzet látványához? Mesélne-e a 3D magaságyások koncepciójáról? Hogyan valósul mindez meg?

-A tervezés során a termőhelyi adottságokon kívül figyelembe kell vennem a természeti és épített környezetet, az ágyás elhelyezkedését, mit szeretnék eltakarni, kiemelni. Van ágyásunk, mely mindkét oldalról látható, hosszan kígyózik, ezt szalagágyásnak hívjuk vagy más néven RABATT ágyásnak. Ez az ágyás tökéletesen alkalmas arra, hogy a területet belülről és kívülről is megcsodáljuk, például az Egek királynéja templom előtt. Itt középre kerül egy fő növény, mely tervezetten magasabb és két oldalán kisebb, úgynevezett kísérőnövények szegélyezhetik. Falat, kerítést úgynevezett BORDER ágyással takarhatunk el, ami egy felezett RABATT ágyásnak felel meg. A főnövény tervezetten hátul helyezkedik el, és a növény magassága a szemlélő felé fokozottan csökken. Ilyen ágyást alkalmazunk például a Váci úti zászlótartónál. Használhatunk még MILLEFLEUR vagy RITMIKUS ültetési módot, ahol a virág- és levélszínek periodikus váltakozásával alkothatunk, de lehetnek EGYÖNTETŰ ágyások is. Itt egy fajta, homogén növényhasználatot kell elképzelni.

– Újabb és újabb, első hallásra kissé szokatlan növényeket hoz és tervez Újpestre. Mik ezek, és mit gondol, mit adnak hozzá a látványhoz?

-Előszeretettel alkalmazok magasabb növényeket, díszfüveket mert nagyon látványosak, mozgalmasak, kecsesek a felületben. Ezeknek a növényeknek lehetnek nagyobb virágaik és terméseik, mint például a most is megjelenő Indiai díszkölesnek. (Pennisetum glaucum Purple Majesty) A virágok vonzóak a beporzók számára, valamint a madaraknak táplálékot vagy akár pihenő helyet nyújthatnak. Így nem csak az emberi szemnek, hanem az állatvilágnak is kedvezünk.

– Tájépítészeti szempontból milyennek látja az utóbbi hónapok eredményeit Újpesten?

-Az idei évben már megjelenik az évelőalkalmazás az ágyásokban, ami több szempontból is jó. Nagyobb tőtávolsággal érhető el hasonló lefedettség, valamint a növény a területen maradhat, ugyanis nem kell kiszedni ősszel, mint az egynyári növényeket. Az egynyári növények a nyár végével díszítőértéküket elveszítik, kiszedésre, majd komposztálásra kerülnek, helyüket felváltja az őszi árvácska és a hagymás növények.

Az évelőket a felületben benn lehet hagyni, így az őszi ültetésbe bele lehet komponálni, vagy akár kisebb átmozgatással átkerülhetnek parkfelületeink más évelőágyásaiba, biodiverz sávokba, így díszíthetnek tovább. A városi felületekből egyre jobban kiszorul az egynyári alkalmazás, teret hódítanak a biodiverz, önnfenntartó rendszerek, melyek sokkal könnyebben fenntarthatóak, költséghatékonyak. Ez általános tendencia. Véleményem az, hogy az ágyások sok mindent elbírnak, főleg, ha azok hangsúlyosak, méretesek ezáltal nyugodt szívvel lehet bele rajzolni a színekkel. A szín is nagyon fontos tervezési szempont. Mi vagyunk a város színes ceruzái, s az egynyári növényalkalmazással lehet a legütősebb színpompát megjeleníteni, ami bár több ráfordítást igényel, de kell egy városnak.

 – Mik a tervei, mire készülhetnek még az újpesti növénykedvelők?

-A jövőbeni terveim között szerepel még több játék és mozgalmasság a színekkel, magasságokkal. Szeretném, ha ez az őszi időszakban is megvalósulhatna az őszi árvácskákkal, kiegészülve a tavasszal előbújó tulipánokkal, esetleg más hagymás növényekkel együtt. Örömmel tölt el a sok pozitív visszajelzés a kezdetektől fogva, mióta az ültetési időszakot megkezdtük (május eleje). Személyesen is érzékeltem a lakók kíváncsiságát, örömét, nyitottságát az újítás felé, hiszen én is részt vettem az ültetésben, kirajzoltam az ágyásokat, előkészítettem az ültetésre váró növényt.

Az is látható, hogy vigyáznak rá, értékelik a Városlakók. Ebből mi is sokat merítünk, inspirálódunk. Tájépítész és fenntartó szemmel, valamint saját véleményként is elmondhatom, ez nagy siker és büszkeség is egyben. Új szemlélet, új növényalkalmazás, új termelő, ez mind nehezítő tényező volt ez időszak alatt, de szerintem minden jól alakult. Hálásan köszönöm a lehetőséget, a szabad tervezés lehetőségét, az ezzel járó bizalmat és a sok serény kertész kezet, akik nélkül ez csak terv maradt volna a papíron. A jövőben további színekre, formákra, lendületre lehet számítani tőlem.

Besztercey Judit