Újpest Önkormányzata nem vág ki erdőt sem Újpesten, sem máshol. A város parkosítási programjáról Rádi Attila városüzemeltetési, környezetvédelmi és informatikai alpolgármestert kérdeztük.
– Az idei Újpesti Párbeszéd egyik témája a környezettudatos városfejlesztés volt, nevezetesen az, hogy az önkormányzat a fejlesztések, beruházások során mindig a modern, környezetbarát megoldásokat választja. Mondana más példát is erre a környezettudatos várospolitikára?
– Például a parkosítási programunk: Tarzan™ park, Szilas park, Semsey park, hogy csak a nagyobbakat említsem, de hirtelen felsorolni sem tudnám az elmúlt 9 évben létesített, felújított parkjainkat, amelyek nagyon népszerűek is. Nagy igény van parkokra, zöld területekre. De említhetem azt is, hogy Újpesten minden eszközzel megőrizzük az újpesti fákat. Újpest egy világvároshoz tartozik, és egy világvárosban nem egyszerű megőrizni a fákat. Nekünk épp ezért a fő célunk kezdettől az, hogy megállítsuk a fák számának csökkenését Újpesten, és megőrizzük a mostani egyedszámot, sőt, amennyiben lehetséges, növeljük is.
– Azért itt is ott is találkozunk fakivágásokkal. Hogy fér ez össze a fák megőrzésével?
– Van egy fő szabály: Fát csak akkor vágunk ki, ha az életre, vagyonra veszélyes. Ezekben az eseteken nyilvántartásba vesszük a kivágás helyét, és a következő év végével bezárólag új fát ültetünk, vagy a kivágás helyszínén, vagy más arra alkalmas újpesti helyszínen. Ezt a szabályt alkottuk meg a magunk részére, és immár 9 éve alkalmazzuk a közterületi fák esetében. Közel 31.000 közterületi, az erdőkkel és a magántulajdonú fákkal együtt közel 100.000 fa él velünk. Nem állunk rosszul, a főváros sok más kerülete irigyelhet minket a fáink miatt.
Én is hallok mindenféle sületlen, rosszindulatú pletykákat, álhíreket, de természetesen Újpest Önkormányzata nem vág ki erdőt sem Újpesten, sem máshol. Szeretjük a fákat, az erdőt, a természetet. Az a filozófiánk, hogy amennyire csak lehetséges egy városi környezetben, hozzuk vissza a házaink közé, a mindennapi életünkbe a természetet. De a fákat nem elég elültetni. Tisztában kell lennünk azzal, hogy miként az emberek és az állatok, a fák is halandók, a fák sem élnek örökké, életciklussal rendelkeznek. Elültetünk egy egy méter magas facsemetét, amely pár év múlva megerősödik, koronát növeszt, lombosodik. Élete során gallyazzuk, permetezzük, visszavágjuk az ágait, hogy a lehető legtovább frissítsék a levegőt, adjanak árnyékot és díszítsék a városunkat. Azonban néhány évtized után ezek a fák megöregednek, és ha életük végére érnek, akkor szükségessé válik a kivágásuk, a helyükre pedig új, fiatal fák ültetése. Ez a természet rendje. Nem lehet szabályzatokkal meg kampányszlogenekkel felülírni. Azt, hogy mikor kell egy fát kivágni, kizárólag a szakemberek hivatottak eldönteni. A parkfelújítások esetén növényvédelmi terv és növény-kiültetési tervek készülnek. Szakértők megvizsgálják a fákat, cserjéket, egytől-egyig felmérik az állapotukat, és a terveken osztályozással rögzítik azt. Ha szükséges, akkor a műszeres, úgynevezett „3D Fakopp”-vizsgálatot is elvégeztetjük, amellyel a fák belső szövetének állapotát lehet feltárni anélkül, hogy a fát külsőleg megsértenénk. Az ezután elkészült felújítási tervekben pontosan kijelöljük az új fák, cserjék, virágok helyét. Minden, a felújítás során kivágott fa helyett újat ültetünk, akár többet is. Ha van hely és lehetőség, akkor fasort, facsoportokat hozunk létre. Minden pótlás olyan fafajjal történik, amely jobban bírja a városi környezetet, mint a jelenlegiek.
A múlt év végén elfogadott szabály biztosítja immár a magánterületeken álló fák védelmét is. Kipróbáltuk és bevált, így mostantól minden újpesti fára érvényes ez a védelem.
Az elmúlt 5 évben Újpesten szinte hajszálpontosan annyi fa került kivágásra, mint amennyi új fát ültettünk. Ebbe nincs még benne, hogy a Szilas-patak menti parkfelújítás során a fák visszapótlása ez év végén várható. 2019 telén Újpesten 400 fa ültetésére kerül sor. Vagyis, nem csak megőrizni, de némileg növelni is sikerül az időszak végére az újpesti fák számát. A faültetések folyamatosak, és a következő öt évben is folytatódni fognak. Az elkövetkező 5 évben mintegy 5000 fiatal facsemete elültetésére kerül majd sor Újpesten.
– Mi történik, amikor a város valamely részén jelenetős fejlesztés, átalakítás, megújítás történik?
– A szabály ugyanaz. Minden kivágott fát pótolni kell a következő év végéig vagy ott, ahol volt, vagy más újpesti területen. Az elmúlt 9 évben több tízezer négyzetméter parkot újítottunk fel és több ezer fát ültettünk el. Ezt a munkát kollégáimmal közösen végezzük, ők és a Városgondnokság munkatársai szívükön viselik minden egyes fa, és minden egyes négyzetméter park vagy zöldterület sorsát. Köszönet nekik, és köszönet minden újpestinek, aki fákat ültet, kertet ápol, vagy ha erre nincs is lehetősége, szereti és óvja parkjainkat, környezetünket.