Újpesten is találkozhatunk már közterületi palacktartóval, amelynek célja, hogy kevesebb visszaváltható palack és fémdoboz kerüljön a kukákba. Az elkülönített gyűjtés nemcsak a tisztább, fenntarthatóbb városi környezetet segíti, hanem lehetőséget ad arra is, hogy a rászorulók kulturált módon, méltósággal juthassanak hozzá a visszaváltható palackokhoz.
Hivatalosan 2024. január 1-jétől vezették be hazánkban az italcsomagolások visszaváltási rendszerét, a gyakorlatban azonban a rendszer csak az év közepétől indult el. A visszaváltási rendszer célja, hogy minél több palack hasznosíthatóvá váljon, hiszen egy uniós előírás szerint 2029-ig a PET-palackok 90%-át vissza kell gyűjteni és újra kell hasznosítani. A kezdeti nehézségek leküzdése óta a rendszer és a REpont-automaták használata egyre elfogadottabbá és elterjedtebbé vált, ugyanakkor még mindig sok palack végzi köztéri szemeteskukákban.
A palack és az üdítős doboz azonban mára már nem szemét, hanem 50 forintos értéket képvisel, ezért fordulhat elő, hogy olykor feltúrt kukákkal találkozunk a közterületeken. A helyzet megoldása érdekében a forgalmasabb köztéri kukák mellé palacktartókat helyeztek ki Budapest több pontján, így például Újpesten is.
A közterületi palacktartóknak, palackgyűjtőknek többféle prototípusa is megtalálható a városban. A Budapesti Közművek FKF tájékoztatása szerint a köztisztasági divízió munkatársai összesen 80 tesztpéldányt helyeztek ki a főváros különböző forgalmas pontjain. Ezek között négyféle kísérleti változattal találkozhatunk városszerte, melyek kialakításában ipari formatervezők is részt vettek. A palacktartók a Budapesti Közművek saját gyártóüzemeiben készültek, összeszerelésüket és kihelyezésüket is a cég munkatársai végzik.
A Budapesti Közműveknél a továbbiakban is gyűjtik a palacktartók üzemeltetési tapasztalatait. A cél az, hogy az ép palackokat ne a kommunális hulladékgyűjtőkbe dobják az emberek, hanem elkülönítetten, kulturált módon gyűjtsék, ezáltal csökkentve a közterületi hulladék mennyiségét, és növelve a visszaváltási rendszer hatékonyságát.
A palacktartókat úgy tervezték, hogy kizárólag visszaváltható palackok és dobozok elhelyezésére legyenek alkalmasak, más hulladékot ne lehessen beléjük dobni.
A megoldás társadalmi szempontból is fontos előrelépést jelenthet, hiszen lehetőséget teremt arra, hogy a rászorulók jogszerűen és méltóságteljesebb módon gyűjthessék össze a visszaváltható palackokat, így az, „akinek nem kell, beleteszi a palackot, akinek szüksége van rá, kiveszi a palackot” – elv mentén a palackok visszaváltásával akár egy zsömle árához is hozzájuthatnak azok, akiknek ez is komoly segítséget jelent.
Képek forrása: BKM – Budapesti Közművek