Űrkísérletek Újpesten: a Babits diákjai együtt dolgoznak Magyarország második űrhajósával

  •  
  •  
  •  

 

Magyar idő szerint szerda reggel 8:31-kor elindult a világűrbe Kapu Tibor, hazánk második űrhajósa. Amíg ő a Nemzetközi Űrállomáson dolgozik majd, Újpesten, a Babits Mihály Gimnáziumban is izzanak a kísérleti csomagok: 28 lelkes fizikafaktos diák ugyanis ugyanazokat a teszteket végzi el városunk egyik patinás iskolájában, mint Kapu Tibor odafönt, mikrogravitációs környezetben.

Június 25-én, szerda reggel egy Falcon–9-es rakéta orrában elindult a világűr felé a SpaceX Crew Dragon űrhajó, fedélzetén Kapu Tiborral – a BME Gépészmérnöki Kar egykori hallgatójával, Magyarország második űrhajósával. A HUNOR-program részeként lebonyolított Axiom–4 küldetés célja nemcsak a jelenlét az űrben, hanem az ismeretek bővítése a Földön, aminek most részese lett egy újpesti középiskola is.

A Babits fizika fakultációra járó diákjai már egy hete elvégezhették Kapu Tibor néhány kísérletét.

Alig fél órával a kilövést követően a Babits Mihály Gimnázium fizika szaktanterme máris megtelt élettel és kíváncsisággal. Marton Sándor tanár úr, a fizika–matematika szakos tanár lelkesen magyarázta nekünk, mi is az, amit a világ jelenleg figyel – és amit most ők is megélhetnek. A Budapesti Műszaki Egyetem és a HUNOR-program közös pályázatán a gimnázium szakmai programja alapján került be a kiválasztott iskolák közé, így jogosulttá vált az UNIverZOOM – Kísérletezz velünk! csomag fogadására.

„Mi itt lent végezzük a kísérleteket, ő pedig ugyanazokat elvégzi odafönt – csak épp súlytalanságban. A különbségeket együtt elemezzük, értelmezzük, tanítjuk.” – mondta Marton Sándor, miközben egy pohár víz, egy pingponglabda, egy felhúzható kisautó is szerephez jutott a bemutatón. A cél az, hogy Kapu Tibor mikrogravitációs környezetben végzett méréseit a földi kísérletek tükrében össze lehessen vetni – és ebből a diákok nemcsak tanulnak, de egyben részesei is lesznek egy igazán történelmi tudományos projektnek.

A Babits fiatal fizikuscsemetéi már a múlt héten átvehették a kísérleti eszközöket, és nagy izgalommal készültek a közös munkára. A programban 28 fizikafaktos vesz részt aktívan, de a tanár úr minden egyéb érdeklődőt is bevon, mint most például minket, az Újpest Média munkatársait. Tátott szájjal figyeltük több kollégával a tanár úr minden szavát, és olyan is akadt köztünk, aki meg is értette az elmondottakat. Marton Sándor célja az, hogy minél többen átérezzék, mit is jelent az, amikor a tudomány itt és most történik.

„A küldetés végén egy egyórás dokumentumfilm készül majd az űrkísérletekről, amit aztán az iskolában közösen megnézünk. Utána újra elvégezzük a saját méréseinket, és összevetjük a tapasztalatokat.” – meséli Marton tanár úr. „A legnagyobb öröm a számomra az, ha mosolygós, érdeklődő gyerekarcok várnak a tanteremben – nem is beszélve arról a szívmelengető érzésről, ami akkor fog el, amikor egy szülő is csatlakozik a fakultációsokhoz.” – fejezte be mosolyogva mondandóját a lelkes tanerő.

Ez az élmény mindenkinek sokkal többet jelent, mint egy rendhagyó fizikaóra: igazi hidat képez diák és kutató, Föld és világűr, jelen és jövő között. S talán épp egy ilyen pillanatban dől el, hogy valaki egyszer nemcsak figyelni akarja az űrt, hanem elindulna felé. Miközben Kapu Tibor súlytalanul lebeg a Föld és a világűr peremén, Újpesten kis lépésekben ugyan, de biztos kézzel végzik ugyanazt a munkát – és közben egy egész generáció tanulhatja meg általuk, hogy a csillagok valóban elérhetők.