A döntő napján, vasárnap este futball-rajongók lepték el az Új Főteret, hogy óriáskivetítőn szurkoljanak a kedvenc csapatuknak. Az afrikai tánc- és dobshow-t követően is remek volt a hangulat, sőt…
Normal
0
21
false
false
false
HU
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
st1:*{behavior:url(#ieooui) }
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normál táblázat”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
A németektől a szombat esti bronzmeccsen elszenvedett 3-2-es vereség ellenére egész Uruguay ünnepelt: a beszámolók szerint úgy értékelték a mindössze 3 milliós dél-amerikai ország lakói válogatottjuknak, a celestének a dél-afrikai vb-n mutatott teljesítményét, hogy azzal már a kisdöntő előtt “égi magasságba” jutott.
A harmadik helyről határozó meccs után a tömeg valósággal ellepte az utcákat, a tereket, lelkesen köszöntve a világbajnokságon végül negyedikként zárt együttes helytállását. A fővárosban, Montevideóban is össznépi ünnep kezdődött a mérkőzés végeztével, az éneklő-táncoló emberek “vereségfiesztát” tartva éltették a szövetségi kapitányt, Óscar Washington Tabárezt és legénységét, a játékosok nevét kántálták, elsősorban is az 5 találatig jutó, s a németeknek is pazar gólt lövő Diego Forlánét. Az uruguayiak külön méltányolták futballistáik tartását, azt, hogy mind az elődöntőben a hollandok, mind pedig a bronzmérkőzésen a németek ellen az utolsó pillanatig szívvel-lélekkel hajtottak, rendületlenül küzdöttek, s mindkét összecsapáson kevésen múlott, hogy elmaradt az egyenlítés.
A spanyol válogatott nyerte a dél-afrikai világbajnokságot. A hektikus, sok szabálytalansággal és megkérdőjelezhető játékvezetői döntéssel tarkított döntőben Vicente del Bosque fiai egy góllal legyőzték az akkor már emberhátrányban játszó hollandokat.
Az Európa-bajnok spanyol gárda története első vb-címét ünnepelheti, egyúttal a második csapat, amely Európa-bajnokként tudott győzni a németek 1974-es diadala után. Európai együttes először győzött más kontinensen, Spanyolország pedig a nyolcadik ország, amely megnyerte a labdarúgó-világbajnokságot. A hollandok 1974 és 1978 után a harmadik vb-fináléjukat bukták el, ami szintén egyedülálló.
A kezdés előtt egy szurkoló rohant a pályára. A drukker polóján az volt olvasható, hogy “Jimmy Jump a rasszizmus ellen”. A biztonságiak éppen az előtt terítették le, hogy elérte volna a kupát, majd az öltözőfolyosón át, a várakozó játékosok mellett vezették ki a játéktérről. A spanyolok elhagyták a mérkőzések elején “megszokott” ismerkedést, és igen nagy iramban kezdték a találkozót, hogy góllal “köszönjenek be” a hollandoknak. Stekelenburgnak bravúrral kellett mentenie már az 5. percben, de nem sokkal később ki is fújtak a spanyol rohamok, ezzel kiegyenlítettebbé vált az összecsapás.
Nem a hollandok lettek veszélyesebbek, hanem az Európa-bajnok gárda lendülete hagyott alább. A félidő közepén nem túl élvezetes mezőnyjátékkal teltek a percek, kizárólag a durva és néha brutális szabálytalanságok okoztak némi izgalmat. A spanyolok birtokolták többet a labdát, de veszélyt ők sem jelentettek a kapura, míg a hollandok támadásban nem sok elképzelést mutattak, ezúttal is Sneijder és Robben “villanásában” reménykedtek. A játékrész utolsó öt percében kissé beszorultak a spanyolok, azonban gól nem született a szünetig.
A folytatásban sem változott a játék képe, a csapatok elsősorban arra vártak, hogy a másik hibázzon, így továbbra is a játéktér közepén pattogott a labda komolyabb helyzet nélkül. Aztán a spanyol védelem “aludt el”, amikor Sneijder zseniális passzal ugratta ki Robbent, ám a helyzet kimaradt. A túloldalon Heitinga hibájából Villa hagyott ki ordító ziccert, de kidolgozott helyzetből továbbra sem akadt lehetőség egyik fél előtt sem, a játékosok inkább durvaságokkal “villantak meg”.
A rendes játékidő letelte előtt becserélt Fabregas felélénkítette a spanyol csapatot, amely ettől sokkal veszélyesebben futballozott, s érezhetően nem akarta a 11-esekre bízni a döntést.
A nyomást csak fokozta Heitinga kiállítása, a fáradó hollandok már csak a védekezésre összpontosítottak, de nem sikerült megúszniuk a gólt, így Spanyolország ülhetett fel a futballvilág trónjára.
Alkoholtilalom a vb-döntő napjára: nem szabad közterületen berúgni
Alkoholtilalom lépett életbe vasárnap és kedden Hollandiában. A hatóságok attól tartottak, hogy a világbajnoki döntő, valamint a csapat fogadásának napján túl sokan néznének a pohár fenekére, így a finálé követése és az ünneplés könnyen rendbontásokat is eredményezhetne.
A válogatott remek szereplése után kisebb sokk érhette a holland szurkolókat, vasárnapra és keddre ugyanis országos alkoholtilalmat hirdettek a hatóságok.
A rendőrség attól tartott, hogy a finálé előtt, alatt és után, valamint a csapat hazaérkezését övező ünnepségek alkalmából túl sokan nyúlnának a pohárhoz, ami a tapasztalatok szerint Hollandiában gyakran (így történt az Uruguay elleni sikeres elődöntőt követően is) rendbontást szül.
Egyetlen nyilvános helyen (rendezvényeken, pályaudvarokon, vonatokon stb.) sem szabad alkoholtartalmú italokat árusítani az említett két napon.
Érdekességek a VB-hez
– Spanyolország és Hollandia összesen 54 pontot gyűjtott a selejtezők során, amelyeket mindkét gárda százszázalékos teljesítménnyel zárta – a spanyolok 10, a hollandok 8 meccset nyertek meg. 1970-ben a brazilok, 1982-ben a németek játszották le 100 százalékos eredménnyel a selejtezőket – és végül mindkét csapat bejutott a vb-döntőbe is.
– A 38 esztendős Howard Webb minden idők legfiatalabb bírója, aki döntőt vezethet. Ő az első játékvezető, aki ugyanabban az évben bíráskodhat BEK/BL-döntőn és vb-döntőn is.
– Andre Ooijer a vb-döntő napján ünnepli 36. születésnapját. Korábban csak egy focista volt, aki a születésnapját a döntővel együtt ünnepelhette: 1974-ben Jürgen Grabowski (NSZK) 30 évesen lett világbajnok.
– Argentína, Brazília, Németország vagy Olaszország közül legalább egy csapat az eddigi összes (18) világbajnokság döntőjében képviseltette magát. A sorozat a Hollandia-Spanyolország mérkőzéssel megszakad.
– Zsinórban ez a 15. világbajnoki döntő, amelyen legalább egy európai csapat képviselteti magát. A sorozat az 1954-es magyar-nyugatnémet meccsel kezdődött.
– 12 ország válogatottja jutott be legalább egyszer vb-fináléba. A spanyolok most csatlakoztak ehhez a társasághoz.
– 8 csapattal is előfordult már, hogy vezetést szerzett a döntőben, de mégsem lett világbajnok. A csehszlovákok 1934-ben és 1962-ben is előnyhöz jutottak, de az olaszok (2-1), majd a brazilok (3-1) is fordítani tudtak ellenük. Magyarország 1954-ben már 2-0-ra vezetett az NSZK-val szemben – mégis kikapott…
– 3,8: ez a világbajnoki döntők gólátlaga. A legtöbb gól az 1958-as fináléban esett (Brazília-Svédország 5-2), a legkevesebb az 1994-es Brazília-Olaszország meccsen (0-0).
– 3 olyan csapat van (1982 NSZK, 1990 Argentína, 1994 Olaszország), amely vereséggel kezdte a vébét, mégis döntőbe jutott. Nem volt túl biztató a spanyolok számára, hogy végül mindhárom gárda csak ezüstérmet szerzett a tornán.
Hollandia lehetett volna a 2. csapat a vébék története során, amely százszázalékos teljesítménnyel szerez aranyérmet. Ez a bravúr korábban a hétből hét meccset nyerő brazil válogatottnak sikerült 2002-ben.
– 0 gólt kapott a spanyol csapat a kieséses szakaszban, miután Portugáliát, Paraguayt és Németországot is 1-0-ra verte. Három, egymást követő 1-0-s győzelemmel korábban csak Németország harcolta ki a vb-döntőbe kerülést a 2002-es vébén.
Thomas Mülleré lett a vébé Aranycipője
A német Thomas Mülleré a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság Aranycipője.
A Bayern München 20 éves támadója öt gólt szerzett a tornán, s azzal került hasonlóan öt találatig jutott riválisai – az uruguayi Diego Forlán, a holland Wesley Sneijder és a spanyol David Villa – elé, hogy három gólpasszt is adott.
Edzői nyilatkozatok a bronzmeccsről
Joachim Löw, a németek szövetségi kapitánya: “Betegségek sújtotta csapatomat minden dicséret megilleti, rászolgált a győzelemre. Végig kiválóan harcolt, s hátrányból fordítva tudott nyerni, igazolva, hogy mentálisan is roppant erős ez a gárda. Amellett hihetetlenül büszke vagyok játékosaimra azért is, mert nemcsak a pályán belül, hanem azon kívül is összetartottak, mindenki küzdött a másikért is, igazi csapatként, remek közösségként. Nagyszerű érzésekkel telve utazhatunk haza.”
Óscar Tabarez, az uruguayiak szövetségi kapitánya: “Látványosan futballoztunk, végül az a csapat nyert, amely kevesebb hibát követett el. Elszántak voltunk, céltudatosak, s magas szintű játékot mutattunk be egy nagyon erős ellenféllel szemben. Azt is megmutattuk a világnak, hogy bárkit képesek vagyunk legyőzni, még ha ez ma este nem is sikerült. Kikaptunk, de éppúgy nyerhettünk volna. Megvoltak a lehetőségeink, s nem éltünk vele eléggé, de hát ilyen a futball. A németek második gólja, amellyel egyenlítettek 2-2-re, olyan volt, mintha egy vödör hideg vízzel nyakon öntöttek volna…”