A FŐKERT Nonprofit Zrt. idén is több ezer árvácska kiültetésével teszi színesebbé a Főváros kiemelt zöld területeit, a mintegy 3200 m2-es területre közel 81.000 darab növényt ültet ki.
Beköszöntött az ősz, s a letűnő nyarat idéző, mostanra már megkopott szépségű egynyári virágok helyét felváltják az ősz színeiben pompázó árvácskák.
A FŐKERT Nonprofit Zrt. munkatársai az egynyári növények eltávolítása után, valamint a virágágyak megfelelő előkészítését követően a kétnyári virágok kiültetését október első hetében kezdik meg. Az őszi ültetésnél elsősorban a turisztikailag fontos területekre összpontosítanak, így többek között a Margitszigeten, a Clark Ádám téren, a Szépművészeti múzeumnál, az Eötvös téren, valamint a Széchenyi rakparton ültetnek színpompás virágokat.
A szeptember végi, október elejei ültetéskor gyakran éri a Kertészetet lakossági kritika, miért adják át a helyet és távolítják el a virágágyakból a még szépnek tűnő, színes egynyári növényeket. Az igazság az, hogy ezek a növények már csak távolról szépek, a nyár végére elérik teljesítőképességük végét, sőt egy-egy hűvösebb éjszaka után nemcsak a virágok, de a növények is megbarnulnak, összeesnek. Az időben elültetett és kellő talajhőmérséklet mellett begyökeresedett árvácskák ellenben szépen elbokrosodnak, gazdagon és hosszan tartóan virágoznak.
Az árvácska kertjeink és parkjaink egyik legkedveltebb virága, nem csupán díszítő értéke miatt, hanem mert tavasszal márciustól júniusig, ősszel pedig szeptembertől novemberig virágzik. Az őszi árvácskákat, csakúgy, mint az egynyári növényeket saját termesztő telepükön állítja elő a Fővárosi Kertészet.
Tavasszal többségében sötétebb színeket alkalmaznak, az őszi kiültetésnél azonban inkább a világító fehér, az élénksárga és a vibráló narancssárga színeket részesítik előnyben. A világos színek felhasználásának célja a komor őszi és télbehajló időben a feltűnő színhatás elérése, vidámabbá téve ezzel a szürkülő parkokat. Emellett nem elhanyagolandó szempont, hogy a világos fajták fejlődése gyorsabb, így átteleltetésük biztonságosabb. A kiültetett árvácskák hűvös időben is nyílnak, jól viselik a telet, nagyméretű színes virágaik szinte egész télen mutatósak.