Különleges művészeti projektnek adott otthont Újpest az elmúlt hónapokban: a 100 Hangos Mese – Újpest hivatásos művészeket és lelkes helyi lakosokat hozott össze, akiknek együttműködéséből városunk történetét megelevenítő hangjáték és film született. Az elkészült műveket április 18-án mutatják be hivatalosan a Városházán.
A 100 Hangos Mese – Újpest projekt a Budapest 150 programsorozat részeként, Újpest Önkormányzata és az ötletgazda Faktor Terminál Egyesület együttműködésében valósult meg. Az összművészeti kezdeményezés, melyhez hasonlóra korábban már Pesterzsébeten és Szegeden is sor került, elsődleges célja a közösségi alkotás és értékteremtés − árulta el az Újpesti Naplónak Schermann Márta, a koncepció megálmodója és a projekt művészeti vezetője. A szervezők igyekeztek a lehető legváltozatosabb művészeti ágakat − képzőművészetet, színházművészetet, zenét, költészetet, irodalmat − egybeolvasztani és minél több civilt bevonni, akik a hivatásos művészekkel közösen, az ő irányításukkal valósították meg a projekt különböző stációit.
A Faktor Terminál Egyesület munkatársai először hosszas kutatást végeztek, interjúkat készítettek, helytörténeti anyagokba, régi cikkekbe ásták bele magukat, inspirálónak ható történeteket, embereket, megtörtént vagy megtörténni vélt eseményeket kerestek. A kutatás eredményeként létrejött dokumentumözönt átadták Hárs Anna írónak, aki a rengeteg összeszedett anyagból megalkotott egy Újpest születéséhez kapcsolódó történetet, ez lett az egész projekt alapja − avat be a kulisszatitkokba Schermann Márta.
Hárs Anna szövegét apró részekre bontották, majd három héten keresztül a Király utcai könyvtárban, illetve a Városháza melletti téren felállított „lószállító” segítségével felolvastatták vállalkozó kedvű helyiekkel. Utóbbit, a lószállító utánfutóból kialakított modern mobil hangstúdiót a neves újpesti képzőművész, Hollai Krisztina alkotása ékesítette, melyet szintén az írásos mű inspirált. A hangstúdióba bárki betérhetett felolvasni egy-egy szövegrészt; az 5-6 éves gyerekektől egészen a szépkorúakig akadtak lelkes jelentkezők. Az így megszületett felvételekből Árvai György hangművész készített egy megkapó, csaknem háromnegyed órás hangjátékot.
A projekt következő fázisában a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem vizuális tanszékének hallgatói Bartha Máté videóművész-doktorandusz vezetésével kivonultak egy hétre Újpestre és a kerületet járva, ismét helyi civilek bevonásával, forgattak egy több részből álló, Hárs Anna szövegére reflektáló filmet. Ezzel párhuzamosan Kiss Judit Ágnes költő és Gryllus Samu zeneszerző, szintén a szöveg nyomán, megírták a Kerület Dalát, melyet négy kórus, a Tungsram Kodály Férfikar, az Újpesti Civil Kórus, az Adorate Kórus és Pécsi Sebestyén Általános- és Zenetagozatos Iskola gyerekkara is megtanult közösen.
A 100 Hangos Mese – Újpest projekthez kapcsolódik az Üdvözlet az Érkezőnek! programsorozatban is, melyben az említett kórusok tagjai Újpest-szerte szerenádokkal köszöntik a projekt időtartama alatt megszületett gyermekeket. A kerületi védőnők segítettek felvenni a kapcsolatot a szülőkkel, családokkal, akik nagy nyitottságot mutattak, szívesen fogadták a zenés köszöntést − meséli a művészeti vezető. A kórusok eddig négy alkalommal látogattak meg újpesti újszülötteket és családjaikat, a szerenádok során a saját repertoárjukból választott művek mellett a Kerület Dalát is elénekelték. Az alkalmi szerenádok tovább folytatódnak az áprilisi bemutatóig.
A projekt ünnepélyes fináléjára, a hangjáték és a film díszbemutatójára április 18-án kerül sor a Városházán, ahol a négy kórus közös előadásában felcsendül a Kerület Dala is.
Rudolf Dániel