133 millió forintot fizetett az előző vezetés egy cégnek, amelynek visszavonták az engedélyét

  •  
  •  
  •  

Mintegy 133 millió forintot utalt át a Wintermantel Zsolt vezette újpesti önkormányzat 2018 januárja és 2019 októbere között egy olyan pénzügyi tanácsadó cégnek, amely 2018 szeptemberétől már nem rendelkezett a Magyar Nemzeti Bank engedélyével – írja az Újpesti Hírmondó.

A portál közérdekű adatigénylést nyújtott be, ebből derült ki, hogy  az XLS Consulting Kft. az Újpesti Önkormányzattól 2018-ban 56 millió, 2019-ben 55,5 millió plusz áfa összeget kapott. A cég  korábban a IV. kerület befektetéseit 2015-ös összeomlásáig kezelő Questor Csoport egyik legnagyobb függő ügynöke volt.

A szerződést első próbálkozásra a jegyző nem tudta kiadni, mivel nem volt fellelhető sem az irattárban, sem a Polgármesteri Hivatal érintett osztályain sem. Vasárnap azonban az Újpesti Hírmondó arról írt, hogy a dokumentum előkerült. A portálnak Déri Tibor polgármester elmondta: „Csupán annak a volt hivatali alkalmazott korábbi számítógépén található fájlokat kellett visszanyernünk, aki korábban a teljesítésigazolásokat is előkészítette, illetve tartotta a kapcsolatot a céggel”. Hozzátette: „bár mindent megtett az úriember, hogy eltüntesse az adatokat, a teljes merevlemezt törölte, azonban sok információ még így is a rendelkezésünkre áll, többek közt az érintett szerződés”. A polgármester tájékoztatása szerint a szerződést a választásokat követően egyszerre felmondott negyven munkavállaló egyikének számtógépén találták meg.

„A szerződés első és második pillantásra is érdekes, számos kérdést vet fel” – fogalmazott Déri. Ezek közül az egyik lehet az is, hogy az XLS Consulting Kft. csak 2018. szeptemberéig rendelkezett a Magyar Nemzeti Bank engedélyével, ez uttán pénzügyi tanácsadó tevékenységet már nem láthatott volna el. Az újpesti önkormányzat azonban ezt követően még több mint egy évig fizetett a cégnek negyedévenként legalább 18 millió forintot.

A portál idézi a 2018-as és 2019-es kerületi költségvetés vonatkozó fejezetéből azt a részt, mely szerint „az Önkormányzat átmenetileg szabad pénzeszközeit államilag garantált értékpapír vásárlására fordíthatja, illetve betétlekötési szerződést köthet. Az államilag garantált értékpapírt kizárólag az MNB engedéllyel rendelkező pénzügyi szolgáltatón keresztül lehet vásárolni. A tőkegarantált lekötés kamatait az önkormányzat pénzügyi befektetései során szabadon forgathatja. Az Önkormányzat átmenetileg szabad pénzeszközeinek befektetéséről a Gazdasági Főosztály vezetőjének javaslatára a Polgármester dönt.” 

, , ,