Az Újpesti Városvédő Egyesület immár hagyományosan minden év márciusában felkeres egy-egy 1848-49-es forradalom és szabadságharc szempontjából fontos emlékhelyet.
Az elmúlt évek során szinte mindenhová ellátogattunk, így idén ismét – 2010-ben jártunk itt először – Kápolnára került sor. A település megismerését a Három Hárs Művelődési Házban kezdtük. Dr. Bereczné dr. Huszár Éva a Kápolna Községért Közalapítvány vezetője fogadott bennünket. Egy igazán átfogó kisfilmből ismerhettük meg a község múltját és mai életét. Ezután jól eső sétát tettünk a napsütésben; megnéztük a csata 1999-ben állított emlékszobrát és a három hársfát, melyek a legenda szerint még tanúi voltak a súlyos harcoknak. A tájház és a közelmúltban felújított szép barokk templom is újdonságot jelentett. A séta után kerestük fel a falu keleti határában a csata emlékoszlopát. Ezt az emlékművet 1868-ban állították közadakozásból, megjegyzendő, hogy ez volt Magyarországon az első szabadságharc-emlékmű. Koszorúnkat itt helyeztük el, dr. Nyárs Csaba rövid emlékező szavai kíséretében.
Ez az 1849 februárjában lezajlott több napos ütközet, mely a honvédek számára súlyos vereséggel végződött, a hadvezetés jelentős stratégiai hibája miatt következhetett be, tudtuk meg „házi történészünktől”. A finom ebéd elfogyasztása után folytattuk utunkat Poroszlóra, a Tisza-tavi Ökocentrumba. Háromdimenziós filmben csodálhattuk a tó évszakonkénti sajátos életét. Később a központi épület hetedik emeletéről tekinthettünk körbe a ragyogó napsütésben, hogy aztán a víz „alól-mellől” gyönyörködhessünk az édesvízi halak sokféleségében, egyedi szépségükben. Jól eső fáradsággal telt vidámsággal érkeztünk haza Újpestre a kissé hűvös szombat estében.
szm.