Október 23-án este, gyertyák, mécsesek fényénél tartotta megemlékezését Újpest Önkormányzata az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékezve.
Hat órakor harangzúgással vette kezdetét az ünnepség, majd a Károlyi István 12 Évfolyamos Gimnázium negyven diákja idézte meg az 54 évvel ezelőtti újpesti eseményeket. Kezükben nemzeti színű gyertyát tartva vonultak a színpadra. Hangosan kiáltották: „Gyertek a városháza elé, hallgassuk meg Kósa Pált ! Rajki doktor is beszélni fog!, Ki lesz még ott? Aki magyar velünk tart! “ Miközben a hangszóróból Beethoven Egmont-nyitánya szólt, amelyet régóta az 1956-os magyar forradalom zenéjeként hallgatunk. A zenét Nagy Imre mártír miniszterelnök, október 28-án elmondott beszéde váltotta fel. Az események közepébe csöppentünk.
A Régi Magyar Himnusz után az egybegyűltek a Himnuszt énekelték, majd Reményik Sándor: Eredj, ha tudsz című versét Usztics Mátyás színművész mondta el.
Az ünnepség résztvevői köszöntötték dr. Derce Tamás korábbi polgármestert, aki húsz évig vezette a várost, valamint Wintermantel Zsolt, Újpest polgármesterét, aki a színpadra lépve osztotta meg gondolatait az emlékezőkkel.
Hit és erő
Ez a magyar családok, és a magyarok nagy családjának örömteli ünnepe. 1956-ban a magyar családok ereje győzött az idegen elnyomás fölött, a családok őrizték és adták át a magyarok hitét a forradalom ifjú hőseinek. A hősies magyar családok adták a nemzetnek a forradalom hőseit. A hitüket el nem vesztő magyar családok plántálták el bennük a szabadság eszméjét, a nemzet iránti hűséget,
Természetesen fejet kell hajtanunk a vértanúk emléke előtt. És arról is meg kell emlékeznünk, ami november 4-én történt – más alkalommal és más módon, mert az már egy másik történet, az már nem csak a magyarokról szól. November 4-én ugyanis nem a magyarok buktak el. Azon a napon az egész nyugati civilizáció szenvedett vereséget, nem mi. Mi hősies győzelmet arattunk az 56-os
A világ csodálja a magyarok forradalmát
Kiemelkedő színtér volt Újpest
Idős emberekkel beszélgetve, akik akkor ifjakként részt vettek a forradalomban, és fölidézik azoknak a napoknak az eseményeit, megfigyeltem, hogy a legtöbben egészen megváltoznak: ragyogni kezd a szemük, kisimulnak ráncaik, kipirul az arcuk, a hangjuk kicsit erőteljesebbé válik. Megfiatalodnak, amíg a forradalomról mesélnek. Mikor például arról beszélnek, hogy a Forradalmi Bizottság órák alatt
A közellátás soha nem volt olyan jó, mint akkor, a forradalom idején. Olyan magasfokú szervezettség jött létre, amely képes volt normális élet-feltételeket biztosítani a kerületben.
Vállalta a döntést
Nekünk, mai magyaroknak, mai újpestieknek azt üzenik 56 hősei, hogy hinnünk kell a jövőben, dolgoznunk és küzdenünk kell azért, hogy tudatosan és okosan formálni tudjuk a jövőnket, ne csak magától alakuljon így vagy úgy.
Nagy feladatok állnak előttünk, komoly nehézségeket, problémákat kell leküzdenünk, megoldanunk a következő hónapokban, években – itt Újpesten, és az országos szinten is. És nagy terveink is vannak. Vannak álmaink, amelyeket meg akarunk valósítani.
Ehhez ugyanúgy, szinte varázsütésre össze kell fognunk, együtt kell működnünk a lehető legszervezettebben, mint 56-ban tette ezt szüleink, nagyszüleink nemzedéke. Igazi, erős közösséggé kell válnunk, nekünk magyaroknak, és nekünk újpestieknek. Ugyanúgy meg kell szervezünk magunkat most, mint akkor. Ha ezt megvalósítjuk, akkor minden október 23-án emelt fővel ünnepelhetjük a magyarok világraszóló forradalmát.
Képesek vagyunk rá
Az 56-os újpestiek ezt mindig csillogó szemmel emlegetik. Tartozunk ennyivel 56 újpesti hőseinek. – zárta beszédét Wintermantel Zsolt polgármester.
(A teljes beszéd itt olvasható)