Büszkék vagyunk rád Kálmán Ilonka!

  •  
  •  
  •  

Ilyenkor érezzük azt, hogy jó Újpestinek lenni!

Az első világháborús összeomlás után az Osztrák-Magyar Monarchia utódállamai és a szomszédos országok megkezdték a területfoglalást. A magyar állam vezető tisztségviselőit hűségeskü letételére kötelezték, s akik ezt megtagadták, azokat kiutasították országukból. Az anyaország a marhavagonokban érkező menekültek jelentős részének nem tudott sem állást, sem lakást biztosítani, így azok hónapokig, évekig a vagonokban várták sorsuk jobbra fordulását – többen az Újpest-Rákospalotai vasútállomás mellékvágányain.

Dékány István, a Csonka vágányon című dokumentumfilm rendezője levéltárakban, könyvtárakban kutatott, korabeli iratok, újságcikkek, naplóbejegyzések, valamint az érintettek és családtagjaik személyes beszámolói alapján írta meg a vagonlakók kálváriáját a napokban, a Kossuth Kiadó csoport gondozásában megjelent „Trianon árvái” című könyvében.

A jóérzésű anyaországi emberek megpróbáltak segíteni, enyhíteni a vagonlakók sorsán, hiszen állatokkal összezárva, fázva, éhezve töltöttek el hónapokat, éveket embertelen körülmények között a vasúti kocsikban.

Ennek szép példájára bukkantunk Dékány István könyvében egy, a Nemzeti Újságban (valamikor 1918-1920 között) publikált levélben:

„Kedves szerkesztő bácsi! Tessék meg írni a vagonlakóknak, hogy egy tanító bácsi és egy tanító néni és egy kis leány gyöjjön mihozzánk a nagypapa szobájába lakni.

Tiszteli Kálmán Ilonka
Báthory utca 21., Újpest”

Ilyenkor érzi az ember, hogy jó Újpestinek lenni. Büszkék vagyunk rád Kálmán Ilonka!

PJ