Egy budapesti férfi Újpesten bérelt lakását sajátjaként meghirdetve tette fel a kiadó albérleteket kínáló internetes oldalakra. Több esetben vett fel előleget, a lakást viszont nem adta át, kétmillió forintot csalt így ki a sértettektől.
A BRFK IV. Kerületi Rendőrkapitányság nyomozói a feljelentések után azonosították a csalás bűntett elkövetésével gyanúsított férfit, akit 2019 március 28-án egy másik budapesti lakásban fogtak el, ahol a gyanú szerint hasonló, törvényellenes pénzszerzési akcióra készült. Hat esetet sikerült eddig rábizonyítani, nem kizárt, hogy ennél több embernek okozott kárt a csaló hirdetésekkel.
Dr. Trutz Katalin újpesti ügyvéd hangsúlyozza, hogy legtöbbször egyetlen és legnagyobb vagyontárgyunk az ingatlanunk. Sokszor egy élet munkája áll mögötte, emiatt mind az ingatlan adás-vétele, mind a bérbeadás rendkívüli körültekintést kíván. Érdemes szakértő kezekre bízni az ingatlannal kapcsolatos szerződéseket, egy ügyvédi ellenjegyzés, egy közjegyző előtt tett nyilatkozat védi a szerződő feleket.
Könnyen elkerülhető, hogy lakásbérléskor kár érjen bennünket, ha betartunk két alapvető szabályt.
– Csak írásos szerződéssel vegyünk bérbe lakást, házat, rögzítve a bérbeadó és a bérlő jogait és kötelességeit is. Legjobb a szerződést közjegyzőnél kötni, mert ő biztosan ellenőrzi a szerződők iratait és az ingatlan tulajdonviszonyait is, ráadásul a szerződésbe foglaltaknak vita esetén könnyebb érvényt szerezni.
– Pénzt csak a bérbe vett lakás, ház kulcsainak átadásakor adjunk át, csak a tulajdonosnak-bérbeadónak, illetve szerződés alapján a nevében eljáró megbízottjának, lehetőleg tanúk előtt, és ellenőrizzük, hogy a kulcsok valóban nyitják a bérleményt!
V.A.