Az idei magyarérettségi feladatait úgy állították össze, hogy nehéz volt nagyon alacsony pontszámot elérni – mondja a szakember. Az újpesti diákok is azt mondják, könnyebb volt, mint várták.
A hagyományos izgalmakkal, de a koronavírus-járvány miatt rendkívüli biztonsági intézkedésekkel indultak az érettségik idén május 4-én szerte az országban, így Újpesten is. A végzősök ebben az évben is a magyar nyelv és irodalom tárggyal kezdtek. A vizsgák a szokottnál egy órával később, kilenc órakor kezdődtek, a fertőtlenített termekben pedig legfeljebb tíz diák ülhetett le, legalább másfél méter távolságra a másiktól. Az érettségi résztvevői – diákok és tanárok egyaránt – egészségügyi védőfelszerelést kaptak, és ebben az újpesti önkormányzat is segített, hiszen a városvezetés képviselőkkel és önkéntesekkel maszkot és kesztyűt osztott minden kerületi középiskola bejáratánál.
A négyórás vizsga első része egy szövegértési és egy szövegalkotási feladat volt, ezen 90 percig dolgozhatnak a diákok, majd egy műértelmező szöveget kell írniuk 150 perc alatt. A szövegértési feladat a könyvek történetéről, az olvasásról és a kódexekről szólt, majd a sportról és testnevelésről szóló érvelést vagy egy egészségügyi problémákról szóló hivatalos levelet kellett írniuk, műelemző feladatként pedig egy Fekete István-novellát, illetve egy Arany János- és egy Tóth Árpád-vers összehasonlítását választhatták az érettségizők. A legtöbben, úgy tűnik, az érvelős feladatra és a novellaelemzésre csaptak le – legalábbis ez derül ki azokból a válaszokból, amelyeket a Babits Mihály gimnázium végzőseitől kaptunk a vizsgáról kijövet.
A fiatalok azt mondták, a feladatok könnyebbek voltak a vártnál, és legtöbbüknek az sem okozott igazán gondot, hogy otthon kellett készülnie. Az Eduline oktatási szakportál által megkérdezett magyartanár úgy látja, az idei magyarérettségi feladatsorának összeállítói mintha figyeltek volna arra, hogy idén csak az írásbeli eredmények döntik majd el a teljes érettségit, az első rész ugyanis könnyebb, a második nehezebb volt, így, bár a dolgozat nem lesz mindenkinek hibátlan, de az is elkerülhető, hogy valaki nagyon alacsony pontszámot érjen el, azaz megbukni sem lesz könnyű. Hogy aztán így lesz-e kedden és szerdán is, amikor matekból, illetve töriből írnak majd a végzősök, majd kiderül. Mi mindenesetre kitartást, valamint kéz- és lábtörést kívánunk minden idei maturandusznak.
Csiki Gábor