Júniusban egyedülálló felületet hozott létre a Fővárosi Önkormányzat, melyen azt a lehetőséget kínálja föl a budapestiek számára, melyet eddig egyetlen eddigi városvezetés sem mert: bárki beleszólhat abba, milyen irányba, milyen szempontok szerint haladjanak a jövőben a fővárosi közterület-fejlesztések.
„A nyitottság, együttműködés és részvétel jegyében új honlapot hozott létre a Fővárosi Önkormányzat, melyen bárki elmondhatja, hogy szerinte minek és milyen irányba kellene a leginkább fejlődnie Budapesten”
– adta hírül a főváros vezetése június 17-én. Ekkor startolt az Integrált Településfejlesztési Stratégia (ITS) honlapja, amely egy digitális részvételi platformon hangolja össze a különböző szektorok közötti városfejlesztési együttműködést.
A projekt leírása szerint az „Okos Város módszertant alkalmazva, a fővárosi tervek kidolgozása során a koordinátor irodák kapcsolatot teremtenek a projektek érintettjei között, akik egy erre a célra létrejött digitális térben, később pedig párhuzamosan szakági tematikus munkacsoportokban (pl. lakhatás, klímavédelem, közlekedés) fogalmazhatják meg véleményeiket, céljaikat, elvárásaikat a fejlesztésekkel kapcsolatban”.
A közös munkába bárki bekapcsolódhat, és olyan fontos dolgokban mondhat véleményt, mint például
- a Duna-part szorosabb kapcsolódása a városhoz,
- a tömegturizmus problémáinak kezelése vagy
- új közparkok létesítése.
A tájékoztató hangsúlyozza, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet – a kormányzati elvonások és a koronavírus-járvány következtében kialakult gazdasági válság – nehezíti a projektek megvalósulását. Ugyanakkor a Fővárosi Önkormányzat keresi azokat az eszközöket, beavatkozási módokat, amelyektől a város otthonosabb, szerethetőbb lesz, és amelyek fokozatosan, de reálisan megvalósíthatóak.
„A stratégia tehát nem más, mint annak összegzése, hogy a kitűzött jövőkép elérése érdekében a következő 6-7 év alatt – a rendelkezésre álló erőforrások, lehetőségek és társadalmi igények figyelembe vételével – milyen utat, milyen beavatkozásokat és eszközöket választunk, hogy azzal a lehető legjobb, legkívánatosabb eredményt értjük el – ha lehet, a leghatékonyabban”
– áll a közleményben.
A Fővárosi Önkormányzat minden budapesti lakost arra kér, hogy nyilvánítson véleményt, töltse ki az ITS oldalán található kérdéssort, és szóljon bele abba, hogyan lehetne élhetőbb a jövő Budapestje.