Könnyen online csalók áldozatává válhatsz, ha nem vagy elég óvatos, amikor az interneten próbálod eladni megunt vagy feleslegessé vált holmijaidat – figyelmeztet a BRFK. A „piacteres” csalók ügyesek és könnyen becsapják áldozataikat.
Az ún. „piacteres” csaló ismérve, hogy vásárlóként jelentkezik a hirdetésre, általában csevegőalkalmazásban, például Messengeren keresztül veszi fel veled a kapcsolatot. Miután megállapodtatok az adásvételről, javasolja, hogy csomagküldő szolgálat segítségével juttasd el hozzá a csomagot, amit ő készségesen elintéz. Linket küld a csomagküldő szolgálathoz és azt állítja, hogy azon keresztül fogja neked kifizetni a termék árát.
A küldött link azonban egy ismert csomagküldő szolgálatéhoz megtévesztően hasonló, de hamis oldalra vezet, ahol ki kell választanod a bankod és megadnod a bankkártya adataidat, vagy az internetbank azonosítód és jelszavad.
A hamis oldalon beírt bankkártyaadatok az elkövetőhöz jutnak, aki azokkal online vásárlást indít. Abban az esetben, ha az internetbank adataid kérik, egy másik felugró ablakban már a telefonodra érkező SMS kódot kell megadnod, melyet, ha beírsz, teljes hozzáférést adsz a csalóknak a számládhoz.
A BRFK arra kér mindenkit, aki interneten árul dolgokat, hogy mindig legyen kellően óvatos és fogjon gyanút, ha egy vevő kétes dolgot kér tőle. Sose kattints az állítólagos vevő által elküldött linkre! Soha ne add meg a bankkártya és banki adataidat, hiszen te nem vásárolni, hanem eladni akarsz!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. További hasznos információk, aktualitások, tanácsok, hogy ne váljunk áldozattá, a Kiberpajzs.hu oldalán olvashatóak.