•  
  •  
  •  

Május 22-én ünnepeljük a magyar természet napját, a nemzetközi biodiverzitás napjával együtt.

A magyar természet napjának célja az, hogy felhívja a figyelmet hazánk páratlan természeti értékeire, gazdag élővilágára, valamint a természetvédelem fontosságára.

Hazánk három legnagyobb természetvédelmi szervezete, a WWF Magyarország, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Magyar Természetvédők Szövetsége közös kezdeményezésére 2015 óta ünnepeljük ezt napot, amely arra figyelmeztet minket, hogy ne csak gyönyörködjünk a természetben, hanem tegyünk is érte, figyeljünk a védett területekre, csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat, támogassuk a természetvédelmi munkát.

Mi, újpestiek jól tudjuk, hogy a természet nem csak körülöttünk van – mi is részei vagyunk.

Ezt igazolja az Európai Klímasztár Díjjal elismert Vadvirágos Újpest Program, amely a Zöld Újpest Koncepciót megvalósító és menedzselő dr. Trippon Norbert polgármester kezdeményezésére indult el.

A program keretében számos újpesti helyszínen telepítettek virágos ágyásokat, melyek nemcsak a beporzóknak adnak élőhelyet, hanem formálják a lakosság zöld gondolkodását is. A program célja az, hogy városi keretek között olyan ágyások létesüljenek, amelyek biztosítják az ökológiai sokféleséget, változatos növénytársulásokkal, hazánk klímáját kedvelő, őshonos fajokkal élőhelyet és táplálékot biztosítva a beporzó rovaroknak. Az ágyások létrehozása mellett a program azonban szemléletformálásról is szól, mely által közelebb kerülhet a városban élő emberek számára a természet, a zöld gondolkodás, a saját lakókörnyezetük élhetőbbé tétele. A Vadvirágos Újpest Program keretében összesen eddig 11 ágyás került kialakításra, az egyik például az Újpesti Levendulapark, mely egyben Budapest első levendulaparkja is.

A program keretében hamarosan indul az ötödik közösségi kert kivitelezése. Újpest első közösségi kertjét, ami az Izzó-lakótelepen van, éppen a közelmúltban újították meg. Ez volt a mintakert a többi, a Viola, a Bercsényi utca és Bőröndös sétány tankertjének kialakításakor.

Valamennyi közösségi kertben az újpestiek lelkesen és tudatosan művelik a magaságyásokat, zöldségeket és gyümölcsöket termesztenek. Közülük sokan tudják már, hogy amennyiben mulcs réteggel terítik be a földet, akkor kevesebb vizet kell használni az öntözéshez, és tudják azt is, hogy a zöldhulladék hasznosításával, annak visszaforgatásával javítják a tápanyagellátást. A Városgondnokság Kft. segít a kertművelőknek abban is, hogy az esővíz hasznosítását, valamint a növénytársítások hasznosságát is megtanulják.

Újpesten a madarak védelme is kiemelten fontos!
Újpest Önkormányzata és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület között kiváló az együttműködés, ennek keretében az egyesület közreműködik – többek között – a faápolási munkálatok tervezése során, így Újpest madarai biztonságban vannak, nem jelent veszélyt számukra a gallyazás sem.
Mindez jól mutatja, hogy városunkban a természet, a természet védelme valóban a mindennapok része – és nem csak a magyar természet napján.