A holokauszt újpesti áldozataira emlékeztek

  •  
  •  
  •  

1944 júliusában több ezer zsidó és cigány honfitársunkat deportáltak Újpestről a mostani Mártírok útján található vasúti sorompónál, ahol marhavagonokba zsúfolták az áldozatokat. Itt, a vasúti keresztetőzdésnél kezdődött a megemlékezés, amely az áldozatok előtt tisztelgett elhurcolásuk 80. évfordulóján, július 11-én.

A hagyománynak számító megemlékezésen részt vettek Bedő Kata és Perneczky László újpesti alpolgármesterek. A megemlékezés Kovács Ferenc „Öcsi” muzsikájával kezdődött, majd megérkezett a Böröcz András képzőművész által megalkotott “zajkeltő vagon”: a különleges mobil képzőművészeti alkotás Angelus Iván koreográfus közreműködésével jött Újpestre, és az elhurcolt személyek hangjait, a vagonban adott zajokat keltette életre. A megemlékezés megnyitó beszédét Török Ferenc filmrendező tartotta, majd Böröcz András osztotta meg gondolatait az egybegyűltekkel, végül Rényi András esztéta-művészettörténész méltatta és magyarázta el a „zajkeltő vagon” szerepét és jelentőségét. Ezt követően fáklyát gyújtottak a résztvevők, akik – hagyományosan – átvonultak a Mártírok úti emléktáblához. A menetet Kovács Ferenc „Öcsi” zenéje kísérte.

fotó: Várai Mihály

A Mártírok útján található emléktáblánál Bedő Kata, Újpest kultúráért is felelős alpolgármestere tartott díszbeszédet, majd a Czinke Panna Cigány Színház művészei, Jónás Judit színművész és Mata András ének- és gitárművész adtak műsort. A zenés produkciót követően a koszorúzás következett; a résztvevők a zsidó hagyományoknak megfelelően köveket is letettek az emléktáblák elé. Az önkormányzat részéről Bedő Kata és Perneczky László alpolgármesterek koszorúztak. A Demokratikus Koalíció képviseletében dr. Gonda Pál a párt újpesti elnöke és Czinke Sára alelnök helyezték el az emlékezés virágait. Az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat virágait Molnár István Gábor elnök és Csóka János alelnök helyezte el. Közös koszorút helyezett el az Újpesti Helytörténeti Alapítvány és az Újpesti Városvédő Egyesület nevében Iványi János elnök és Rojkó Annamária. Az Újpesti Közművelődési Kör nevében dr. Kőrös András és dr. Somos András koszorúztak.

fotó: Várai Mihály

A megemlékezők a koszorúzást követően átsétáltak a harmadik helyszínre, a Berzeviczy utcában található Újpesti Nagyzsinagóga kertjébe, ahol Iványi Gábor lelkész tartott beszédet. A lelkész és egyetemi oktató az áldozatok emléke mellett szólt arról is, hogy éppen tegnap hunyt el jóbarátja, Donáth László lelkész. Iványi Gábort követően Újpest főrabbija, Szerdócz Ervin szólt, aki beszédében szintén a vészkorszak áldozataira emlékezett.

BJ

fotó: Várai Mihály

fotó: Várai Mihály

,