A hónap gyümölcse, a szilva

  •  
  •  
  •  

A szilva nagyon sokféleképpen kerül az asztalra. Kellemes íze, illata miatt kedvelt őszi gyümölcs. Laktató, rostdús, egészséges, finom, édes desszert. Készíthetünk belőle levest, mártást, kompótot vagy a sztárételt, a szilvás gombócot. A gyümölcsös sütemények kedvenc anyaga, mint a pite, bukta, kevert lepény, gyümölcstorta vagy a palacsinta tölteléke. A lekvárbefőzésből sem maradhat ki. Tápanyagtartalma koncentrálódik az aszalt szilvában.

Az aszalt szilva

Sokan úgy vélik, az erdei gyümölcsöknek a legnagyobb a szabadgyök-semlegesítő hatásuk, azonban a legfrissebb kutatásokból kiderült, hogy az aszalt szilvának jóval nagyobb az antioxidáns-tartalma. Ezért immunrendszerünk erősítésének érdekében a téli és a tavaszi időszakban különösen ajánlott aszalt szilvát fogyasztani.
Egyetlen aszalt szilva több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, mint például egy maréknyi áfonya, amely szintén gazdag antioxidánsokban. Vas-, kalcium-, szelén, A-, B- és C-vitamin-tartalmának köszönhetően óvja a sejteket, védelmet nyújt a daganatos, a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, és az idegrendszert is erősíti. A változó korba lépő nőknek is ajánlott, mivel segít visszafordítani a menopauza miatt kialakult csontritkulás folyamatát.

Az aszalt szilva könnyen beszerezhető. Szakértők szerint az egészség védelmének és az immunrendszer erősítésének érdekében naponta három szem aszalt szilvát fogyasszunk.
Jótékony hatása még: hashajtó, vizelethajtó, szabályozza az emésztést, ugyanakkor rostban is rendkívül gazdag.
A cukorbetegeknek nem ajánlott, mivel magas a cukortartalma. Energiaszegény étrendben csak mérsékelten alkalmazható, mert száz gramm aszalt szilva háromszáz kalóriát tartalmaz.

Lettner Annamária dietetikus
kép: mindmegette.hu