Alaposan átrajzolja az egészségügyi ellátórendszer felépítését egy szerda virradóra kiadott kormányrendelet. A jogszabály értelmében a Károlyi Sándor Kórházat a Honvédkórház alá rendelik.
Az éjjel megjelent kormányrendelet a fővárosban és Pest megyében három vezető, úgynevezett centrum alá sorolta a korábban önálló kórházakat – írja a Népszava. Ezek a következők lesznek:
- Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet. Ide fog tartozni a jövőben a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet, a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet, a ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet (Cegléd) és a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és Rendelőintézet.
- Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő. Az intézmény alá tartozik majd a Szent Margit Kórház, és a visegrádi rehabilitációs intézet.
- Szent Imre Egyetemi Oktatókórház.
Külön rendelet készült a Honvédkórházról, amely hivatalosan nem került a centrumkórházak közé, de több intézmény irányítását rájuk bízzák. A Péterfytől hozzájuk kerül át az országos baleseti intézet, alájuk sorolják a váci és kistarcsai kórházat, az Uzsoki utcai, illetve az újpesti Károlyi Sándor Kórházat.
A Honvédkórház vezetőjét továbbra is a honvédelmi miniszter nevezi ki, de az idesorolt kórházak irányítását részben megosztott jogosítványokkal biztosítják, másrészt a szakmai felügyeletet kizárólag az országos kórházi főigazgató hatáskörébe utalták. Így például egészségügyi szolgáltató irányításáért felelős helyettesét is ő nevezi majd ki.
Az országos intézetek számát összevonásokkal a felére csökkentik. A jövőben az országos gyógyintézeti címre a Haller utcai Kardiológiai Intézet, a Heim Pál Gyermekgyógyászati Intézet, a Korányi Pulmonológiai Intézet, valamint az Országos Onkológiai Intézet, illetve az összevonások nyomán létrejött Országos Mozgásszervi, és Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet lesz jogosult. Míg az Országos Mozgásszervi Intézet az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet és az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet összevonásával jött létre, addig az országos idegsebészet a Nyírő Gyula és az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet összeolvadásával jött létre.