A január citrussztárja, a narancs

  •  
  •  
  •  

A narancs fenséges ízével, színével, illatával bearanyozza a téli hónapokat. A citrusfélék királynője. Magas C-vitamin- és rosttartalma kedvező az egészségre.

A megpucolt narancsot fogyaszthatjuk gerezdekre szedve, felhasználhatjuk desszertek, hidegtálak, gyümölcssaláták díszítésére, vagy a levét kifacsarva italként. A narancslé jó ízesítő lehet teák, turmixok, gyümölcslevesek, mártások, pudingok készítésekor.
A narancs héja sok illóolajat és színanyagot tartalmaz, ezt a tulajdonságát is használjuk ki. Lereszelhetjük, és megszárítva ízesítőként alkalmazhatjuk. A téli hónapokban a radiátorra téve pár szem szegfűszeget beleszúrhatunk, egy kis fahéjdarabkával együtt finom illat lesz a lakásban.

A megmosott narancshéjat pici kockákra vágjuk (citrom és mandarin héjával együtt is lehet), nádcukorral és kevés vízzel összefőzzük, végül csak a sűrű szirupos, puha kockák maradnak. Üvegekbe töltjük. A hűtőben sokáig eláll. Ezt sütemények tésztájába, krémekbe, töltelékbe tehetjük. Kellemes ízt ad a gyümölcsteának is.

Főzzünk narancslekvárt
A legolcsóbb és legkülönlegesebb lekvár. A szép, hibátlan narancsokat megmossuk, majd langyos vízben áztatjuk három napig úgy, hogy naponta leöblítjük, és tiszta vizet öntünk rá. A harmadik napon egy nagy edényben húsz percig főzzük az egész narancsokat, majd leszűrjük. Egycentis kockákra vágjuk, a magokat kiszedjük. Az aprított gyümölcsöt cukorral felfőzzük, (a cukor mennyisége attól függ, milyen édes a narancs), kevés citrommal, őrölt fahéjjal és szegfűszeggel ízesítjük. Sűrű lekvárt főzünk. Kedvünk szerint egy részét ledarálhatjuk, és üvegekbe töltjük még forrón. Gyorsan száraz dunsztba tesszük.

Különleges ízt adhat a lekváros süteményeknek, desszerteknek.

Lettner Annamária dietetikus