A legrosszabb forgatókönyvre készül az operatív törzs

, , ,
  •  
  •  
  •  

A járvány kezdete óta először lépte át a százat a 24 óra alatt elhunytak száma. Müller Cecília szerint sok ágy rendelkezésre áll, így ellátó személyzet is, de bővíteni kell a kapacitásokat.

Az operatív törzs pénteki tájékoztatóján Müller Cecília elsőként a friss adatokat ismertette. 4709 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 99 625 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. A járvány kezdete óta először lépte át a százat a 24 óra alatt elhunytak száma: meghalt 103 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 2250 főre emelkedett.

A tisztifőorvos elmondta: 5-7 százalék körül van az elhunytak közül azok aránya, akiknél nem azonosítottak krónikus betegséget. Hangsúlyozta: van Magyarországon elegendő ágy, de így is óriási nyomás van az egészségügyi dolgozókon.

A cél az, hogy ellaposítsuk a járványgörbét. Ehhez pedig az kell, hogy csökkentsük a kontaktusok számát, akár az üzletek látogatásának mellőzésével  – mondta, hozzátéve, hogy a fertőzöttség egy főre bontott adataiban az alsó harmadban vagyunk európai viszonylatban, halálozás tekintetében pedig a középmezőnyben.

Az influenza elleni védőoltásról elmondta: jövő héten egy felnőttek számára beadható vakcinaszállítmányt terítenek szét, de a gyermekek esetében is lesz utánpótlás.

Az Orbán Viktor rádióinterjújában elhangzottakat megerősítve Müller elmondta, hogy mivel számíthatunk a fertőzések emelkedésére, ezért át kell ütemezni az elektív ellátásokat, ami azt jelenti, hogy a halasztható műtéteket átütemezik, és későbbi időpontban végzik el. Hozzátette, hogy sok ágy rendelkezésre áll, így ellátó személyzet is, ráadásul Európa- és világszerte első helyen állunk.

Kiemelte, hogy a legrosszabb forgatókönyvre is fel kell készülni, ezért az ellátásra alkalmas kapacitásokat bővítik. A halasztás azonban nem érinti a sürgős ellátásokat, vagy a késlekedés miatt egészségkárosodással járó (onkológia, szív- és érrendszeri) ellátásokat, amelyeket az eddigiekhez hasonlóan elvégeznek.

Müller Cecília újságírói kérdésre elmondta: kifejezetten kedvező, 3,3 százalék a járvány kezdete óta az egészségügyi dolgozók körében tapasztalt fertőzöttség, miközben a WHO 10-15 százalékkal számol.

Gál Kristóf, az ORFK-szóvivő elmondta: szerdától az egész országban veszélyhelyzet van, és éjféltől éjszakai kijárási tilalom hajnali ötig. A csütörtök éjjeli kijárási tilalom megszegése miatt 19 esetben intézkedtek. 95 üzletben tapasztaltak a rendőrök maszkviselési szabályszegést, ezért 63 bírságot (átlagosan 22 ezer forintot) szabtak ki, míg 28 embert feljelentettek.