A megszűnés ellen küzd Budapest épített örökségének legteljesebb digitális tárháza

, , , , , ,
  •  
  •  
  •  

2021. március 13-án megszüntetjük az UrbFace.com oldalunkat – adta hírül a közösségi médiában a Falanszter Blog csapata.

A magyarországi, és kiemelten a fővárosi urbanisztika egyik legjelentősebb adatbázisa 2012 óta mutatja be minden eddiginél részletesebben, egyenként a budapesti házak és épületek történetét. Az épített örökségünk ilyen léptékű és színvonalú kategorizálására, feltárására előtte nem akadt példa.

Az oldalon eddig nagyjából 1478 épületet mutatott be az UrbFacet működtető, történészekből, levéltárosokból, muzeológusokból, hadtörténészekből, újságírókból és antropológusokból álló, a munkát költségtérítéses alapon végző stáb.

Az alapítás óta az adatbázis számos kulturális igényt elégített ki: a műemlékvédő civil szervezetek, a turisztikai projektek, a sajtó és a történetírás számára is addig csak nehezen elérhető, sokszor külföldi levéltárak mélyén lapuló információkat tett elérhetővé.

A bejegyzés szerint további 7000 épület várja, hogy az eddigiekhez hasonló adatlapok készüljenek róluk, ám erre valószínűleg sajnos már nem lesz lehetőség, mivel

a koronavírus-válság az oldalt gondozó, zömmel turizmusból és filmgyártásból működő cég bevételeit is teljesen padlóra küldte.

“Komoly összegekbe kerül ugyanis a kutatás, az arra rászánt idő, az archív fotók megvásárlása. A legkisebb tétel a szerver és a domain nevek fenntartása, ám a pandémia miatt a bevételeink is elapadtak”

– írják, hozzátéve:

havonta minimum 400 ezer forintra lenne szükségük a további működéshez, ám teljesen még ez sem fedezné az összes költségüket.

Az UrbFace üzemeltetői ezért gyűjtésbe kezdtek, és

a Patreonon várják az olvasók, illetve a kultúra támogatóinak adományait.

Saját bevallásuk szerint azért kényszerültek erre, mert a működésükhöz sem a kormányzattól, sem az önkormányzatoktól, sem pedig más kulturális forrásokból nem kaptak anyagi segítséget az értékőrző munkásságukhoz.